موضوعات مهم

شجاع باشید هشت درسی که از رابرت کاپا درباره عکاسی جنگ آموختم- 5

شجاع باشید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: رابرت کاپا یکی از بزرگترین عکاسان تاریخ عکاسی است. او در زمان حیاتش به عنوان بزرگترین عکاس جنگ در دنیا، شناخته شده بود. کاپا در طول دوران فعالیت حرفه ای خود، از بعضی از شدید ترین جنگ ها از جمله جنگ داخلی اسپانیا، مقاومت چین در برابر حمله ژاپن، اولین جنگ میان اعراب و اسرائیل و نخستین جنگ هندوچین عکاسی کرد. و نهایتا در یکی از این جنگ ها در سال ۱۹۵۴ کشته شد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، در سال ۱۹۴۷ کاپا به همراه سه عکاس دیگر به نام‌های هنری کارتیه برسون، جورج راجر و دیوید سیمور، آژانس عکس مگنوم را تأسیس کردند. این مؤسسه اولین مرکز گروهی برای تمامی عکاسان آزاد دنیا به حساب می‌آید.

 

شجاعت کاپا در خط مقدم به او کمک می کرد تا تاثیرگذارترین، محبوب ترین و احساسی ترین عکس ها را از جنگ های مختلف به تصویر بکشد. در همین راستا، کاپا جمله معروفی دارد: «اگر عکس هایتان به اندازه کافی خوب نیستند، به این دلیل است که به اندازه کافی به سوژه نزدیک نشده اید.»

 

رابرت کاپا در سال ۱۹۱۳ در بوداپست، مجارستان متولد شد. در هفده سالگی بخاطر فعالیت های چپ گرایانه اش علیه رژیم آدمیرال میلکوش هورثی زندانی شد و پس از آن، از کشور خارج شد. ابتدا در رشته خبرنگاری در دانشکده علوم سیاسی برلین تحصیل می کرد. اما بعد از مدتی به دلایل مالی، تحصیل را نیمه کاره رها کرد. پس از آن در آژانس عکاسی خبری دیفوت استخدام شد و از آنجا وارد دنیای عکاسی شد.

 

اریک کیم (عکاس آمریکایی) در مجموعه مقاله ای از هشت درسی می گوید که درباره عکاسی جنگ از رابرت کاپا آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۵٫ شجاع باشید

 

یکی از جملات معروف رابرت کاپا این است که: «اگر نتوانستید به اندازه کافی عکس خوبی بگیرید به این دلیل است که به قدر کافی به سوژه نزدیک نشده اید.»

 

آنچه که تصاویر کاپا را از همتایانش متمایز می سازد این است که او به صحنه نبرد بیشتر از هرکس دیگری نزدیک می شد. با این قرابت فیزیکی، با سوژه خود نزدیکی عاطفی برقرار می کرد. عکس های او به مخاطب این حس را منتقل می کرد که گویی واقعا در آن صحنه حضور دارد.

 

با این حال کاپا هم انسان بود و بسیاری اوقات وحشت زده می شد و می ترسید که عکاسی کند. از نظر او عکاس جنگ باید کاملا زندگی اش را در دستانش می گرفت و به صحنه می رفت. در سال ۱۹۴۴ وقتی در ساحل نورماندی بود، کاملا وحشت زده بود. درحالیکه که گلوله های آتش بر سر آنها می ریخت، توانست حدود ۷۹ عکس بگیرد.

 

چه چیزی باعث می شد تا شجاعت کاپا تحریک شود و از این نبردهای خونین عکاسی کنید؟ چه چیزی باعث می شد تا زندگی اش را در معرض خطر قرار دهد؟ او در این باره می گوید:

 

«همیشه آسان نیست که کناری بایستید و نتوانید کاری به جز ثبت رنج های انسان ها انجام دهید.»

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها