موضوعات مهم

عکاسان جوان تر را آموزش دهید هشت درسی که از رابرت کاپا درباره عکاسی جنگ آموختم- 6

عکاسان جوان تر را آموزش دهید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: رابرت کاپا یکی از بزرگترین عکاسان تاریخ عکاسی است. او در زمان حیاتش به عنوان بزرگترین عکاس جنگ در دنیا، شناخته شده بود. کاپا در طول دوران فعالیت حرفه ای خود، از بعضی از شدید ترین جنگ ها از جمله جنگ داخلی اسپانیا، مقاومت چین در برابر حمله ژاپن، اولین جنگ میان اعراب و اسرائیل و نخستین جنگ هندوچین عکاسی کرد. و نهایتا در یکی از این جنگ ها در سال ۱۹۵۴ کشته شد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، در سال ۱۹۴۷ کاپا به همراه سه عکاس دیگر به نام‌های هنری کارتیه برسون، جورج راجر و دیوید سیمور، آژانس عکس مگنوم را تأسیس کردند. این مؤسسه اولین مرکز گروهی برای تمامی عکاسان آزاد دنیا به حساب می‌آید.

 

شجاعت کاپا در خط مقدم به او کمک می کرد تا تاثیرگذارترین، محبوب ترین و احساسی ترین عکس ها را از جنگ های مختلف به تصویر بکشد. در همین راستا، کاپا جمله معروفی دارد: «اگر عکس هایتان به اندازه کافی خوب نیستند، به این دلیل است که به اندازه کافی به سوژه نزدیک نشده اید.»

 

رابرت کاپا در سال ۱۹۱۳ در بوداپست، مجارستان متولد شد. در هفده سالگی بخاطر فعالیت های چپ گرایانه اش علیه رژیم آدمیرال میلکوش هورثی زندانی شد و پس از آن، از کشور خارج شد. ابتدا در رشته خبرنگاری در دانشکده علوم سیاسی برلین تحصیل می کرد. اما بعد از مدتی به دلایل مالی، تحصیل را نیمه کاره رها کرد. پس از آن در آژانس عکاسی خبری دیفوت استخدام شد و از آنجا وارد دنیای عکاسی شد.

 

اریک کیم (عکاس آمریکایی) در مجموعه مقاله ای از هشت درسی می گوید که درباره عکاسی جنگ از رابرت کاپا آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۶٫ عکاسان جوان تر را آموزش دهید

 

یکی از ویژگی های خوب کاپا این بود که واقعا عاشق عکاسان جوان بود و علاقه مند بود تا از آنها حمایت کند. تا وقتی که زنده بود، بسیاری از اعضای جدید آژانس عکس مگنوم را آموزش می داد. افرادی مانند ایو آرنولد، الیوت ارویت، بارت گلین و مارک ریبود.

به عنوان مثال، یکی از نخستین کارکنان کاپا، ورنر بیشوف عکاس سوئیسی بود که توانست کاپا را با عکس هایی که در سال ۱۹۴۶ از کودکان پناهنده اروپا گرفته بود، تحت تاثیر قرار دهد. اگرچه کاپا تنها ۳ سال از او بزرگتر بود، بیشوف او را به عنوان پدر هنری خود می دید.

یکی دیگر از عکاسان جوانی که کاپا تحت آموزش خود درآورده بود، عکاسی اتریشی به نام اینگه مورات بود. هنگامی که کاپا برای اولین بار مورات را زیر بال خود گرفت، به او توصیه کرد تا دستیار هنری کارتیه برسون شود. پس از ملاقات با کارتیه برسون، مورات به شدت تحت تاثیر کارهای او قرار گرفته بود و گفت که برسون سریع ترین عکاسی است که تاکنون دستیارش بوده ام. اگر کاپا نبود، مورات هیچ گاه با برسون آشنا نمی شد و سبک خاص عکاسی خود را پیدا نمی کرد.

اینگه مورات درباره کاپا در جایی می گوید: «او بسیار سخاوتمندانه زمان خود را خرج دیگران می کرد. علاوه بر این زمانی که پول داشت نیز با سخاوت با ما رفتار می کرد. کاپا غریزه شگفت انگیزی برای مردم داشت. او توانایی خاصی در پیدا کردن بهترین افراد داشت. کاپا مربی ای الهام بخش بود. همه او را با مهر و محبت فوق العاده اش به یاد می آورند.»

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها