موضوعات مهم

شخصیتی کاریزماتیک داشته باشید هشت درسی که از رابرت کاپا درباره عکاسی جنگ آموختم- 7

شخصیتی کاریزماتیک داشته باشید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: رابرت کاپا یکی از بزرگترین عکاسان تاریخ عکاسی است. او در زمان حیاتش به عنوان بزرگترین عکاس جنگ در دنیا، شناخته شده بود. کاپا در طول دوران فعالیت حرفه ای خود، از بعضی از شدید ترین جنگ ها از جمله جنگ داخلی اسپانیا، مقاومت چین در برابر حمله ژاپن، اولین جنگ میان اعراب و اسرائیل و نخستین جنگ هندوچین عکاسی کرد. و نهایتا در یکی از این جنگ ها در سال ۱۹۵۴ کشته شد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، در سال ۱۹۴۷ کاپا به همراه سه عکاس دیگر به نام‌های هنری کارتیه برسون، جورج راجر و دیوید سیمور، آژانس عکس مگنوم را تأسیس کردند. این مؤسسه اولین مرکز گروهی برای تمامی عکاسان آزاد دنیا به حساب می‌آید.

 

شجاعت کاپا در خط مقدم به او کمک می کرد تا تاثیرگذارترین، محبوب ترین و احساسی ترین عکس ها را از جنگ های مختلف به تصویر بکشد. در همین راستا، کاپا جمله معروفی دارد: «اگر عکس هایتان به اندازه کافی خوب نیستند، به این دلیل است که به اندازه کافی به سوژه نزدیک نشده اید.»

 

رابرت کاپا در سال ۱۹۱۳ در بوداپست، مجارستان متولد شد. در هفده سالگی به دلیل فعالیت های چپ گرایانه اش علیه رژیم آدمیرال میلکوش هورثی زندانی شد و پس از آن، از کشور خارج شد. ابتدا در رشته خبرنگاری در دانشکده علوم سیاسی برلین تحصیل می کرد. اما بعد از مدتی به دلایل مالی، تحصیل را نیمه کاره رها کرد. پس از آن در آژانس عکاسی خبری دیفوت استخدام شد و از آنجا وارد دنیای عکاسی شد.

 

اریک کیم (عکاس آمریکایی) در مجموعه مقاله ای از هشت درسی می گوید که درباره عکاسی جنگ از رابرت کاپا آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۷٫ شخصیتی کاریزماتیک داشته باشید

 

یکی از بزرگترین نقاط قوت رابرت کاپا به عنوان یک عکاس، شخصیت کاریزماتیک او بود. میلتون ولف، یکی از کماندوهای جنگی، شخصیت کاپا را این چنین توصیف می کند:

 

«کاپا همیشه چهره خوبی داشت. مثل برخی از مجارستانی های افسرده و دیوانه نبود. همه ما عاشق عکس هایش بودیم. شما می توانید از طریق عکس هایش در جنگ اسپانیا متوجه شوید که چقدر به صحنه های نبرد نزدیک بود. او با ویژگی های منحصر به فرد خود اجازه می یافت که این اندازه به صحنه های نبرد نزدیک شود.»

 

در مقالاتی دیگری که درباره شخصیت کاپا خواندم، متوجه شدم که او همیشه با فلاسکی از ویسکی به خط مقدم می رفت و آن را با سربازهای و کماندوها شریک می شد. وقتی حس اعتماد و دوستی آنها را جلب می کرد، به هر طریقی که می خواست، شروع به عکاسی می کرد.

 

از نظر من داشتن شخصیتی کاریزماتیک در عکاسی، امر مهمی است. به شما اجازه می دهد تا با اعتماد به نفس در خیابان ها ظاهر شوید و با مردم راحت تر ارتباط برقرار کنید. این ویژگی باعث می شود تا به صورت بالقوه موقعیت های منفی را از بین ببرید.

 

هرگاه برای عکاسی به خیابان می روم، به خودم توصیه می کنم که همیشه لبخند بزنم. لبخند بلافاصله باعث می شود تا افرادی که به شما مشکوک هستند، خلع سلاح شوند. نه تنها لبخند بلکه صحبت کردن با غریبه ها نیز به شما چنین قدرتی را می بخشد. این ویژگی های کاریزماتیک به شما امکان به وجود آوردن فرصت های بزرگ عکاسی را می دهد.

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها