موضوعات مهم

انقلابیون به روایت کاوه کاظمی معرفی کتاب «انقلابیون: دهه ی نخست»

انقلابیون به روایت کاوه کاظمی

نوریاتو: کتاب «انقلابیون: دهه ی نخست» با عکسهای کاوه کاظمی و مقدمه ای از با مقدمه‌ای از توماس اردبرینک، خبرنگار نیویورک تایمز در تهران توسط نشر نظر منتشر شده است.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، تصویر روی جلد کتاب «انقلابیون: دهه ی نخست»، عکس زن محجبه مسلح در محوطه داخل دانشگاه تهران است که به کاوه کاظمی ایست می دهد؛ این زن یکی از انقلابیون مسلحی است که پس از اشغال دانشگاه تهران به دست نیروهای انقلابی مامور برقراری امنیت شده است. این عکس در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۵۷ یعنی یک روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی گرفته شده است.

 

«انقلابیون: دهه ی نخست» ده سال متلاطم از تاریخ معاصر ایران را در برمی‌گیرد. بازگشت کاوه کاظمی پس از تکمیل تحصیلات در رشته عکاسی در مهرماه ۱۳۵۷ با شروع انقلاب مصادف می‌شود و او خود را در سیل خروشان مردمی که خواستار سقوط رژیم شاهنشاهی بودند، می‌یابد. مجموعه عکس‌های انتخاب‌شده برای این کتاب و نمایشگاه، بخشی از آرشیو بزرگی از عکس‌های سیاه‌وسفید هستند که مهم‌ترین وقایع یک دهه سخت از تاریخ کشورمان را به تصویر می‌کشند.

 

پویایی محسوس و تنشی مشهود در این تصاویر خودنمائی می‌کنند. تأثیر متقابل عناصر متضاد و اضطراب و حرکت مداوم عکاس بخشی از جاذبه عکس‌ها هستند. بیش از سه دهه بعد، این تصاویر همچنان قادر به برانگیختن احساسات و یادآوری حقیقت و سوگی نام ناپذیر هستند.

 

نگاه شخصی و شور و شوق هنرمند، در کنار اتفاقات و تغییرات زیربنایی که در کشور در طی این دهه مهم اتفاق میافتند، مجموعه درخور تأملی را شکل می‌دهند که قطعاً بخشی جذاب از حافظه تصویری ایران برای سال‌های متوالی خواهد بود.

 

کاوه کاظمی در مقدمه کتاب «انقلابیون: دهه ی نخست» می‌نویسد:

«انقلابیون کتابی در عکاسی مستند است که به برخی از مهم‌ترین رخدادهای انقلاب ۵۷ و دهه بعدی می‌پردازد. دهه‌ای که با تغییرات مهم و زیربنایی در ساختار سیاسی و اجتماعی ایران همراه بود.

 

این مجموعه، دست‌چینی است از میان صدها عکس که با نگاهی شخصی و مانند ناظری بی‌طرف ثبت‌شده‌اند. همواره در این کتاب برآن بوده‌ام از عکس‌های کلیشه‌ای و صرفاً خبری اجتناب کنم. در آن زمان وجود من سرشار از شور و شوق عکاسی و ماجراجویی در فضایی ناشناخته بود. زمانی که عکاسی حال و هوای دیگری داشت و استفاده از فیلم سیاه‌وسفید لذتی وافر ایده‌ی این کتاب هم از مجموعه آرشیو نگاتیوهای سیاه‌وسفید آن دوره نشأت می‌گیرد.

 

وقتی در مهرماه سال ۱۳۵۷، پس از پایان تحصیلات در رشته‌ی عکاسی به ایران بازگشتم، هرگز فکر نمی‌کردم خود را در میان سیل خروشان آحاد مردم، که خواستار سقوط رژیم شاهنشاهی بودند، بیابم.

 

پیش از انقلاب یک دوست به من توصیه کرده بود در کار حرفه‌ای همیشه بی‌طرف بمانم و راه مستقیم را پی بگیرم. این جمله تا به امروز سرلوحه‌ی کار و زندگی من بوده است. همیشه دوست داشتم مجموعه‌ای از عکس‌های خود از ایران را منتشر کنم، ولی هیچ عجله‌ای هم برای این کار وجود نداشت. به نظرم حالا وقتش رسیده است.

 

با اینکه چندین سال برای ادامه‌ی کار عکاسی در فرانسه ساکن بودم، ولی همیشه برایم مهم بود که حضوری مستمر در ایران داشته باشم و تصور اینکه به هر دلیلی از وطن دور بمانم و امکان بازگشت را نداشته باشم برایم ناممکن بود. به همین دلیل سالانه چند بار به ایران سفر می‌کردم. اینک، با تحولات اخیر و نیاز و اشتیاق نسل جوان و حتی قدیمی‌ترها به رؤیت و شناخت وقایع آن دوران، این مجموعه منتشر می‌شود.

 

پشت تک‌تک این تصاویر خاطرات و ماجراهایی وجود دارد، ولی از داستان‌سرایی و شرح غیرضروری عکس‌ها اجتناب کردم و صرفاً  آنها را در برابر دیدگان شما قرار می‌دهم. باور دارم که عکس‌ها، خود با بیننده ارتباط برقرار می‌کنند.»

 

کاوه کاظمی عکاس خبری آزاد است و تصاویر او تاکنون در روزنامه های نیوزویک، نیویورک ‌تایمز، اشترن، اشپیگل، پاری ماچ، اکسپرس، فیگارو، جئو و سایت اینترنتی آژانس عکس گتی ایمجز منتشر شده اند.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها