موضوعات مهم

حقایق را گزارش کنید هشت درسی که از رابرت کاپا درباره عکاسی جنگ آموختم- 8 و پایانی

حقایق را گزارش کنید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: رابرت کاپا یکی از بزرگترین عکاسان تاریخ عکاسی است. او در زمان حیاتش به عنوان بزرگترین عکاس جنگ در دنیا، شناخته شده بود. کاپا در طول دوران فعالیت حرفه ای خود، از بعضی از شدید ترین جنگ ها از جمله جنگ داخلی اسپانیا، مقاومت چین در برابر حمله ژاپن، اولین جنگ میان اعراب و اسرائیل و نخستین جنگ هندوچین عکاسی کرد. و نهایتا در یکی از این جنگ ها در سال ۱۹۵۴ کشته شد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، در سال ۱۹۴۷ کاپا به همراه سه عکاس دیگر به نام‌های هنری کارتیه برسون، جورج راجر و دیوید سیمور، آژانس عکس مگنوم را تأسیس کردند. این مؤسسه اولین مرکز گروهی برای تمامی عکاسان آزاد دنیا به حساب می‌آید.

 

شجاعت کاپا در خط مقدم به او کمک می کرد تا تاثیرگذارترین، محبوب ترین و احساسی ترین عکس ها را از جنگ های مختلف به تصویر بکشد. در همین راستا، کاپا جمله معروفی دارد: «اگر عکس هایتان به اندازه کافی خوب نیستند، به این دلیل است که به اندازه کافی به سوژه نزدیک نشده اید.»

 

رابرت کاپا در سال ۱۹۱۳ در بوداپست، مجارستان متولد شد. در هفده سالگی بخاطر فعالیت های چپ گرایانه اش علیه رژیم آدمیرال میلکوش هورثی زندانی شد و پس از آن، از کشور خارج شد. ابتدا در رشته خبرنگاری در دانشکده علوم سیاسی برلین تحصیل می کرد. اما بعد از مدتی به دلایل مالی، تحصیل را نیمه کاره رها کرد. پس از آن در آژانس عکاسی خبری دیفوت استخدام شد و از آنجا وارد دنیای عکاسی شد.

 

اریک کیم (عکاس آمریکایی) در مجموعه مقاله ای از هشت درسی می گوید که درباره عکاسی جنگ از رابرت کاپا آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۸٫ حقایق را گزارش کنید

 

رابرت کاپا در اتوبیوگرافی خود، در جمله ای که پشت جلد کتاب چاپ شده، نوشته است: «نوشتن حقیقت به وضوح کاری بسیار دشوار است. من گاهی اوقات به خود این اجازه را دادم تا کمی فراتر از حقیقت بروم. همه حوادث و افراد این کتاب، به صورت تصادفی انتخاب شده اند و چیزی در رابطه با حقیقت همراه با خود دارند.»

 

نمایش «حقایق» در عکاسی امری باشکوه و ارزشمند است اما شما هرگز نمی توانید تمام حقیقت را نشان دهید. تمام عکاسی، امری ذهنی است. شما تصمیم می گیرید که کجا بایستید، چه زمانی دکمه شاتر را فشار دهید و کادرتان را چگونه تنظیم کنید. من شخصا اعتقاد ندارم که عینیتی واقعی در عکاسی وجود دارد.

 

جان هری برنده جایزه پولیتزر و یکی از دوستان کاپا، درباره توانایی او در ثبت حقایق می گوید:

 

« کاپا درباره اینکه چه چیزی باعث می شود تا عکسی عالی گرفته شود، ایده ای تمیز داشت. او برشی از تمام رویدادها را به تصویر می کشید؛ برشی که در آن تصویری فراتر حقایق واقعی امور، به نمایش در می آمد. علاوه بر این، کاپا انرژی زیادی برای ابداعات خود صرف می کرد. او همدری عمیقی با انسان هایی داشت در دام واقعیت اسیر شده بودند.»

 

کاپا درد، ترس، قدرت، شادی و تمام احساسات شدید جنگ را تجربه کرده بود. اما چگونه می توانست تمام این احساسات را در تصاویرش نمایش دهد؟ او به جای تمرکز کردن بر روی صحنه ها، به افراد دقت می کرد: کودکان در خیابان ها، سربازان و تمام کسانی که با آنها مواجه می شد. او با نشان دادن تمام جزئیات تجربیاتش و چیدن آنها در کنار یکدیگر، توانست پرتره ای واقعی از جنگ به تصویر بکشد.

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها