موضوعات مهم

عکس روز: ابرماه سرخ‌آبی

عکس روز: ابرماه سرخ‌آبی

نوریاتو: قرص کامل ماه که بر اثر پدیده نادری از خسوف موسوم به «ابرماه خونین» به رنگ سرخ درآمده بود در برخی کشورها از جمله ایران به خوبی مشاهده شد. این پدیده هنگامی روی می دهد که خسوف با پدیده «ابرماه» همزمان شود.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، هنگام خسوف کره زمین بین ماه و خورشید قرار می گیرد و سایه کره زمین به دلیل آن دسته از رنگ های طیف نور خورشید که موج بلندتری دارند همراه با رنگ آجری بر روی کره ماه دیده می شود. به همین دلیل همزمانی پدیده ابرماه با ماه گرفتگی به «ابرماه خونین» معروف شده است.

 

اما ساکنان شمال شرق آسیا، استرالیا و بخشی از آمریکای شمالی آسیای همچنین شاهد پدیده «ماه آبی» بودند که طی آن ماه برای دومین بار در طول یک ماه به نزدیکترین فاصله خود از زمین می رسد و بدین ترتیب قرص کامل آن درخشان تر و کامل تر از همیشه به چشم می آید. به این حالت Supermoon یا ابرماه می گویند که در صورت تکرار دوباره آن در یک ماه پدیده «ماه آبی» را بوجود می آورد. نخستین مورد ابرماه ابتدای ماه ژانویه روی داده بود و با پدید آمدن دومین مورد آن که چهارشنبه شب مشاهده شد ساکنان برخی نواحی کره زمین پدیده «ماه آبی» را تجربه کردند.

 

لازم به ذکر است اگر موفق به دیدن این ابرماه نشده‌اید، ماه‌گرفتگی کامل ماه آبی بعدی در تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۸ رخ خواهد داد؛ اگرچه بزرگی آن به اندازه این ماه نخواهد بود، زیرا تا این اندازه به زمین نزدیک نخواهد شد.

 

مورد بعدی ماه‌گرفتگی نیز در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۳۷ رخ خواهد داد.

 

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها