موضوعات مهم

مقایسه نیکون D7200 در برابر Nikon D7500 آیا تفاوت قیمت بین این دو دوربین ارزش هزینه‌ بیشتر را دارد؟

مقایسه نیکون D7200 در برابر Nikon D7500

دوربین‌های DSLR غیر فول‌فریم نیکون یکی از پرفروش‌ترین سری دوربین‌ها در وب‌سایت نورنگار هستند و مدل‌های سری ۷۰۰۰ این دوربین‌ها که بالاترین سری در این مجموعه به شمار می‌روند، به یک اندازه برای عکاسان حرفه‌ای و عکاسان آماتور جذاب است. اگرچه معمولا دوربین‌های غیر فول‌فریم DSLR برای عکاسان غیرحرفه‌ای کاربرد دارد، اما مدل‌های جدید این دوربین‌ها به قدری امکانات قدرتمندی دارند که بسیاری از عکاسان حرفه‌ای نیز ترجیح می‌دهند با نادیده گرفتن اندازه کوچکتر حسگر آن‌ها، از این مدل‌ها استفاده کنند. دو مدل پرفروش سری ۷۰۰۰ نیکون، یعنی Nikon D7200 و Nikon D7500 هم اکنون در فروشگاه‌های نورنگار موجودند. این دو مدل که تنها ۲۵۰ دلار با یکدیگر تفاوت قیمت دارند، همچنان به عنوان گل سرسبد این رده دوربین‌ها به شمار می‌روند و گاهی اوقات، بخش مشاوره وب‌سایت نورنگار، آن‌ها را نسبت به همتای کاننی‌شان هم بیشتر پیشنهاد می‌دهند. اما این دو دوربین چه تفاوت‌هایی با هم دارند و آیا این تفاوت‌ها ارزش هزینه بیشتر (حدود ۲۵۰ دلاری) را دارد؟ البته ما در این مقایسه‌ها، مدل D500 نیکون را در نظر نگرفتیم. زیرا این دوربین عجیب، اگرچه دارای حسگر کوچک APS-C است، اما اولا به دلیل اینکه هیچ رده خاصی از نیکون‌ها قرار نمی‌گیرد و دوم اینکه قیمت آن حتی از برخی مدل‌های فول‌فریم هم بالاتر است، بنابراین این مدل را نادیده می‌گیریم.

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500: حسگر هم‌اندازه، رزولوشن کمتر
دوربین Nikon D7500 از همان حسگر اندازه APS-C استفاده می‌کند که در Nikon D7200 هم دیده بودیم. اما جالب اینجاست که رزولوشن آن کمتر شده است و از ۲۴ مگاپیکسل به ۲۰٫۹ مگاپیکسل رسیده است. البته ۳ مگاپیکسل، آن‌قدرها هم کمتر نیست، اما نکته اینجاست که چرا باید رزولوشن آن کاهش یابد؟
نمونه عکس‌های این دو دوربین، چندان تفاوتی از لحاظ رزولوشن نشان نمی‌دهند، ولی نیکون توانسته با همین کاهش رزولوشن، دامنه پویا یا همان Dynamic Range دوربین D7500 را یک استاپ بالاتر ببرد و از ISO 100-25600 به حداکثر ISO 51200 برساند. اما این همه تفاوت در حساسیت نیست. حساسیت این دوربین در حالت اسکتند (افزایش غیر معمول) به ISO 1640000 می‌رسد. شاید به دلیل نویز شدید، به ندرت ممکن است از این حساسیت استفاده کنیم، اما وجود آن برای دوربینی که با رزولوشن ۴K فیلم می‌گیرد، امکان فیلم‌برداری در نور بسیار کم (و رزولوشن پایین) را فراهم می‌کند که مزیت فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود. ضمنا حداقل حساسیت این دوربین هم در حالت اکستند به ISO 50 می‌رسد. این حساسیت بسیار کم، برای کار با سرعت‌های شاتر بالا و دیافراگم‌های دهانه باز در نور شدید روز کاربرد دارد که در Nikon D7200 دیده نمی‌شود.

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500: فوکوس خودکار
شاید در جدول مشخصات، قابلیت فوکوس هر دو دوربین را یکسان ببینیم. مثلا هر دوی آن‌ها دارای سیستم فوکوس خودکار ۵۱ نقطه‌ای است که ۱۵ نقطه مرکزی آن هم از نوع ضربدری (دارای حساسیت بالاتر از نقاط فوکوس عادی) هستند. اما این همه ماجرا نیست.
دوربین D7500 می‌تواند از سیستم فوکوس گروهی یا Group-Area AF استفاده کند که نمونه آن را قبلا در Nikon D500 هم دیده بودیم. ضمنا ترکیب این نقاط فوکوس با حسگر نورسنجی هم اهمیت دارد. زیرا با این ترکیب، دوربین سریع‌تر می‌تواند سوژه را براساس نور و رنگ هم دنبال کند و حسگر نورسنجی ۱۸۰,۰۰۰ پیکسلی در این دوربین، بسیار دقیق‌تر از حسگر ۲,۰۱۶ پیکسلی در D7200 عمل می‌کند. بنابراین اگرچه تعداد نقاط فوکوس آن‌ها یکی است، اما دقت D7500 در دنبال کردن فوکوس، از مدل قبلی خودش بسیار بالاتر می‌رود.
ضمنا یک قابلیت کالیبره کردن فوکوس هم در D7500 قرار دارد که آن را نیز از D500 گرفته است. با این قابلیت، می‌توانید هنگام استفاده از LiveView، فوکوس لنز را کالیبره (عیب‌یابی و تنظیم) کنید که این قابلیت هم در D7200 وجود ندارد.

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500: سرعت عکس‌برداری
بسیاری از عکاسان، دوربین‌های نیکون را برای عکاسی با سرعت بالا انتخاب می‌کنند. دوربین Nikon D7200 اگرچه با سرعت ۶ فریم بر ثانیه، دوربین پرسرعتی محسوب می‌شود، اما Nikon D7500 می‌تواند با سرعت ۸ فریم بر ثانیه عکس‌برداری کند. ضمن اینکه بافر D7200 بعد از گرفتن ۱۸ عکس پی‌درپی (یعنی دقیقاً بعد از ۳ ثانیه) متوقف می‌شود، در حالیکه بافر D7500 اجازه عکس‌برداری ۵۰ فریم پی‌درپی را می‌دهد (ضمنا نه تنها با JPEG بلکه با فرمت خام ۱۴ بیتی)

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500: نمایشگر LCD
نمایشگر D7500 از نوع تاشو طراحی شده است. هر دو دوربین Nikon D7100 و Nikon D7200 دارای نمایشگر بزرگ ۳٫۲ اینچی بودند. اما این نخستین بار است که در یک دوربین سری ۷۰۰۰  می‌بینیم نمایشگر دوربین از نوع تاشو و با قابلیت لمسی طراحی شده است. این نمایشگر مزایای زیادی دارد. جدا از اینکه وقتی نمایشگر تاشو است، می‌توانید برای فیلم‌برداری یا عکاسی با LiveView در زوایای خیلی بالا یا خیلی پایین، راحت‌تر کادربندی کنید، بلکه به دلیل قابلیت لمسی این نمایشگر، هم اکنون می‌توانید با لمس کردن تصویر درون کادر، روی نقطه دلخواهتان فوکوس کرده و همچنین به صورت همزمان، شاتر هم بزنید. این قابلیت خصوصا برای عکاسی ماکرو کاربرد زیادی دارد.
نکته عجیب اینکه رزولوشن نمایشگر Nikon D7500 با ۹۲۲,۰۰۰ نقطه، کمتر از رزولوشن ۱,۲۹۹,۰۰۰ نقطه‌ای دوربین Nikon D7200 است. البته این تفاوت رزولوشن در مشخصات بیشتر از عملکرد آن‌ها تفاوت خود را نشان می‌دهد و معمولا به سختی می‌توانید این تفاوت را در هنگام کار حس کنید.

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500: کیفیت ساخت بدنه
هر دو دوربین Nikon D7500 و Nikon D7200 دارای عایق‌بندی خوبی در برابر شرایط نامساعد محیطی هستند. بدنه D7500 با وزن ۶۴۰ گرم، حدود ۵ درصد سبک‌تر از D7200 (و حدود ۱۵ درصد سبک‌تر از دوربین رده بالای D500) است. هرچند همانند تمام مدل‌های این رده، در دست بسیار محکم و پایدار احساس می‌شود. اما نکته مهم این است که خیلی از کاربران دوست دارند با دوربین‌های بدنه بزرگ کار کنند. از این رو معمولا با بستن گریپ روی دوربین‌هایی که بدنه بزرگ ندارند، هم باطری آن‌ها را برای استفاده طولانی مدت تامین می‌کنند و هم از امکانات این گریپ‌ها برای عکاسی عمودی بهره‌مند می‌شوند. مشکل اینجاست که اگرچه، نیکون یک باطری گریپ بسیار عالی برای D7200 عرضه کرده است، اما D7500 (دست‌کم تا زمان انتشار این مقاله) همچنان فاقد باطری گریپ اصلی است و نیکون هیچ باطری گریپی را برای آن عرضه نکرده است.

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500: ویدئو
نکته‌ای بسیار مهم برای کسانی که با دوربین‌های DSLR فیلم‌برداری می‌کنند، رزولوشن فیلم‌برداری ۴K در دوربین Nikon D7500 است. این دوربین می‌تواند با رزولوشن ۴K و سرعت معمول ۳۰ فریم بر ثانیه به مدت ۳۰ دقیقه پیوسته فیلم‌برداری کند! حداقل تا امروز، تنها دو دوربین فول‌فریم Canon 5D Mark IV و Canon 1D X Mark II قادر به چنین کاری هستند و هیچ دوربین رده پایینی از کانن نتوانسته چنین رزولوشنی را ثبت کند. علاوه بر این، D7500 می‌تواند با رزولوشن Full HD 1080p و سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه (اسلوموشن) نیز فیلم‌برداری کند، فیلم‌برداری تایم‌لپس با رزولوشن ۴K در خود دوربین امکان‌پذیر است و نهایتا یک لرزشگیر الکترونیکی هم در هنگام فیلم‌برداری با این دوربین، می‌تواند لرزش‌های ویدئو را در خود دوربین (بدون نیاز به نرم‌افزار) برطرف کند. این‌ها قابلیت‌هایی هستند که برای فیلم‌برداران اهمیت زیادی دارند.
هر دو دوربین D7500 و D7200 دارای جک ورودی و خروجی صدا (برای ضبط و گوش دادن همزمان صدا) هستند، اما تنها D7500 است که امکان خروجی مستقیم ویدئو‌های در حال ضبط را از طریق HDMI می‌دهد. این قابلیت در کارهای حرفه‌ای و برای ضبط ویدئو روی رکوردر‌های جانبی بسیار مهم است.

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500: حافظه ضبط
نیکون D7200 از نظر حافظه‌ای که روی آن ضبط می‌کند، ایمنی بالاتری دارد. زیرا این دوربین دو جای کارت حافظه SD دارد. بنابراین می‌توانید فایل‌ها را براساس فرمت آن‌ها، روی کارت‌های مختلف ذخیره کنید. مثلا JPEG روی یک کارت و RAW روی یک کارت دیگر. یا مثلا ویدئو‌ها روی یک کارت و عکس‌ها روی کارت دیگر. همچنین می‌توانید این دو کارت را طوری برنامه‌ریزی کنید که یکی از آن‌ها نسخه پشتیبان دیگری باشد یا حتی یکی از آن‌ها که پر شد، ادامه ضبط روی کارت دیگری انجام شود. متاسفانه هیچ کدام از این کار‌ها را نمی‌توانید روی D7500 انجام دهید، چون در کمال تعجب، فقط یک جای کارت حافظه دارد!

 

نیکون D7200 در برابر Nikon D7500: راه‌های ارتباط
به طور کلی برنامه‌ ارتباطی نیکون به خوبی و سرراستی بودن کانن نیست. اما در مدل‌های جدیدتر نیکون امکان برقراری ارتباط از طریق بلوتوث میسر شده که SnapBridge نام دارد. این قابلیت که پیش از این در دوربین‌هایی مانند D500، D3400، D5600 و D850 نیکون هم ارائه شده است، به دوربین D7500 امکان می‌دهد که فقط یک‌بار با بلوتوث، به گوشی یا تبلت هوشمند وصل شود و از آن به بعد، بدون اینکه نیاز باشد تنظیمی را انجام دهید، همه عکس‌هایی که با دوربین می‌گیرید، مستقیما به گوشی هم کپی می‌شوند. از آنجا که بلوتوث گوشی، مصرف خیلی کمی دارد، معمولا عکاسان این گزینه را خاموش نمی‌کنند تا همواره یک نسخه از عکس‌هایشان را برای اشتراک در شبکه‌های اجتماعی یا دیدن در اندازه بزرگ‌تر در اختیار داشته باشند.
نیکون D7200 اگرچه همانند نسخه بعدی خودش، هم WiFi و هم NFC دارد، اما دارای بلوتوث نیست.

 

نتیجه‌گیری مقایسه بین نیکون D7200 در برابر Nikon D7500:
بدون شک، کمی قیمت بالاتر دوربین Nikon D7500 در برابر D7200 ارزش هزینه‌ بیشتری که بابت آن می‌پردازید را دارد. حتی برای کسانی که به دنبال دوربین‌های رده‌پایین‌تر هستند نیز، این تفاوت در امکانات، می‌تواند با ارزش باشد. زیرا D7500 با امکانات پیشرفته‌ای که دارد، احتمالا می‌تواند تا سال‌های سال به عنوان یک دوربین قدرتمند با امکانات به روز و پیشرفته، جایگاه خود را در کسب و کار شما حفظ کند. نظر شما درباره این دوربین‌ها چیست و چه تجربه‌ای از کار با آن‌ها داشته‌اید؟
اگر درباره این دوربین یا دوربین‌های دیگر نیکون سوالی دارید، بخش نظرات و همچنین بخش پشتیبانی آنلاین وب‌سایت نورنگار در اختیار شماست.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها