موضوعات مهم

عکس روز: شکار با عقاب طلایی

عکس روز: شکار با عقاب طلایی

نوریاتو: شکار با عقاب طلایی یکی از ویژگی‌های منحصر بفرد زندگی قزاق‌ها بوده و این هنر از ۱۰ قرن پیش نسل به نسل به آیندگان منتقل شده است.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، شکار با عقاب یک نوع ورزش سنتی قزاق‌ها می‌باشد به طوری که آنان از قدیم شکار با عقاب را دوست داشتند و این رسم نسل به نسل منتقل شده و در ایام قحطی یک عقاب می‌توانست به تمام روستا غذا دهد‌.

 

شکار با عقاب عمدتا در مناطق شمالی و مرکزی قزاقستان مرسوم بوده درحالی که در جنوب قزاقستان شکارچیان ترجیح می‌دادند از شاهین و باز برای شکار استفاده کنند. معمولا هر پرنده برای شکار نوع خاصی از حیوانات در نظر گرفته می‌شد برای نمونه از عقابهای طلایی علاوه بر شکار روباه برای شکار خرگوش استفاده می‌شد.

 

یک عقاب قوی و آموزش دیده برای شکار حیوانات بزرگ و وحشی همانند گرگ نیز به کار می‌رفت و از شاهین‌ها برای شکار غازها و اردک‌های وحشی و از قوش برای شکار خرگوش و بلدرچین استفاده می‌شد ضمن اینکه بازها نیز در شکار پرندگان کوچکتر بسیار مفید بودند.

 

فصل شکار با آغاز فصل سرما شروع می‌شد و معمولا بین ماه‌های نوامبر تا جولای ادامه داشت در این فصل حیوانات خز دار بهترین پوست را دارند و مناسب برای شکار با عقاب بودند. قوش‌ها و بازها از سپتامبر همزمان با آماده شدن پرندگان برای مهاجرت، شکار خود را آغاز می‌کردند و این زمان شکار معمولا تا بارش اولین برف زمستانی ادامه می‌یافت.

شکار با عقابهای طلایی یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد زندگی قزاق‌ها است که بیش از ۱۰ قرن سابقه دارد. تجربه آموزش پرندگان وحشی و شکار با آنان از پدر به پسر منتقل شده و بسیار محرمانه نگه داشته شده است. در حال حاضر تعداد کمی از مردم قزاق هستند که چنین دانشی را داشته باشند.

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها