موضوعات مهم

عکس روز: فوران آتشفشان سینابونگ

عکس روز: فوران آتشفشان سینابونگ

نوریاتو: آغاز مجدد فعالیت کوه آتشفشانی سینابونگ در اندونزی موجب گسترش حجم عظیمی از دود و خاکستر در مناطق اطراف شده و مشکلاتی را برای ساکنین مناطق اطراف ایجاد کرده است.

به گزارش مجله عکس نوریاتو به نقل از رویترز، آغاز مجدد فعالیت کوه آتشفشانی « سینابونگ» در اندونزی موجب گسترش حجم عظیمی از دود و خاکستر در مناطق اطراف شده و مشکلاتی را برای ساکنین مناطق اطراف ایجاد کرده است.

 

این کوه آتشفشانی که در جزیره «سوماترا» واقع شده از بامداد امروز فعالیت خود را آغاز کرده و دود و خاکستر برخاسته از آن تا ارتفاع ۵ کیلومتری از سطح زمین بالا رفته و موجب بروز مشکلاتی برای ساکنان روستاهای اطراف شده است.

 

در پی گسترش این دود و خاکستر مقامات اندونرزی اقدام به توزیع ماسک بین ساکنان مناطق اطراف این کوه آتشفشانی کرده‌اند.

 

این کوه آتشفشانی در سال ۲۰۱۰ نیز فعالیت داشته و در سال ۲۰۱۶ نیز فوران مر‌گبار آن موجب جان باختن چندین نفر شده است.

 

این فوران بزرگترین فعالیت آتشفشان سینابونگ در سال جاری بوده اما تاکنون گزارشی از مرگ‌ومیر ناشی از آن منتشر نشده است.

منازل اطراف این کوه آتشفشانی تا شعاع ۷ کیلومتری تخلیه شده و در حال حاضر کسی در این منطقه خطر زندگی نمی‌کند اما بسیاری از منازل در نزدیکی سینابونگ باخاکستر و گدازه پوشیده شده است.

 

فوران آتشفشان سینابونگ ساکنان مناطق اطراف را با مشکلاتی مواجه کرده و به دلیل انتشار دود و خاکستر متراکم، دیدافقی در برخی از مناطق به ۵ متر کاهش یافته است.

 

سینابونگ پس از حدود ۴۰۰ سال در سال ۲۰۱۰ فوران کرده و پس از مدتی خاموش شدن مجددا در سال ۲۰۱۳ فعالیت خود را آغاز کرده و فعالیت آن تاکنون در سطح بالایی ادامه داشته است.

 

سال ۲۰۱۴ فوران سینابونگ ۱۶ نفر را به کام مرگ کشانده و در سال ۲۰۱۶ نیز ۷ نفر بر اثر فوران این کوه آتشفشانی جان خود را از دست داده‌اند.

 

اندونزی به دلیل موقعیت جغرافیایی خود و قرار گرفتن بر روی «حلقه آتش»، حدود ۱۳۰ آتشفشان دارد.

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها