موضوعات مهم

عکس روز: ارتش در خیابان های ریو

عکس روز: ارتش در خیابان های ریو

نوریاتو: دولت برزیل یکی از فرماندهان ارتش را مسئول تامین امنیت ایالت ریودوژانیرو و شهر ریو کرد. در پی افزایش زورگیری از جهان‌گردان توسط باندهای تبه‌کار در این شهر بزرگ برزیل، وضعیت اضطراری در آن اعلام شده است.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو به نقل از رویترز، میشل تمر، رئیس‌جمهوری برزیل، خشونت‌های اخیر را “یک سرطان” خوانده و گفته است که تبه‌کاران سازمان‌یافته تقریبا ایالت ریودوژانیرو را در دست گرفته‌اند.

 

اخیرا جشن‌های خیابانی سالانه در ریو با خشونت آمیخته شد و بعد از آن فرماندار این ایالت درخواست کمک کرد. حالا نظارت بر پلیس و دیگر نیروهای انتظامی این ایالت برزیل به ارتش سپرده شده است.

 

این نخستین‌بار از زمان احیای دموکراسی در برزیل در سال ۱۹۸۵ میلادی است که ارتش در چنین سطح بالایی از کشورداری دخالت داده می‌شود. قبل از آن برای دو دهه کشور در دست نظامی‌ها بود. این تصمیم رئیس‌جمهور باید در کنگره ملی برزیل تایید شود.

 

ژنرال والتر سوزا براگا نتو، فرمانده ارتش شرقی برزیل، در راس قرار گرفته است. او هماهنگ‌کننده تمهیدات امنیتی و انتظامی المپیک ریو در سال ۲۰۱۶ هم بود و بابت عمل‌کردش در آن زمان تحسین خیلی‌ها را برانگیخت. میشل تمر، رئیس‌جمهوری برزیل، با امضای این فرمان گفت که “اقدامات حداکثری”اش به اقتضای وضعیت فوق‌العاده کنونی است. او وعده داده که دولت “هر اقدام لازم برای زدودن جرایم سازمان‌یافته” را انجام می‌دهد.

 

امسال در جریان جشن‌های خیابانی سالانه در ریو، صحنه‌هایی از آشوب و هرج‌ومرج دیده شد و مواردی از درگیری‌های مسلحانه و غارت مردم. دست‌کم سه مامور پلیس در درگیری‌های خشونت‌آمیز حاشیه این کارناوال سالانه کشته شده‌اند. بخش‌های خبری تلویزیون دولتی برزیل تصاویری پخش کرده‌اند که گروه‌های تبه‌کار دور جهان‌گردان را گرفته‌اند و از آنها زورگیری می‌کنند.

 

با وخیم‌ترشدن اوضاع، لوئیز فرناندو پزائو، فرمان‌دار ایالت ریو، از دولت مرکزی کمک خواست و گفت که دخالت ارتش تنها راه مقابله با گروه‌های تبه‌کاری شدیدا مسلح است. او از گردش‌گران بابت این وضعیت پوزش خواست و گفت: “ما آماده نبودیم. اشتباه‌هایی در روزهای اول کردیم و بعدش گشت‌های پلیس را بیشتر کردیم.”

در پی بحران اقتصادی، بودجه پلیس ریو در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده است. حتی انتقادهایی مطرح شده است که پلیس ریو نمی‌تواند پول بنزین خودروهای گشتی‌اش را بپردازد. رکود سراسری در اقتصاد برزیل و سقوط قیمت بنزین، و هم‌چنین فساد فراوان، به وضع مالی ایالت ریو ضربه زده است. این مشکلات اقتصادی، گروه‌های تبه‌کار را تقویت کرده است.

 

طبق آمار دولت محلی ریو، آمار قتل سال گذشته نسبت به سال قبلش ۸ درصد و نسبت به دو سال قبل از آن ۲۶ درصد بیشتر شده است.

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها