موضوعات مهم

برترین عکس‌های خبری جهان در موزه‌ اولدنبورگ

برترین عکس‌های خبری جهان در موزه‌ اولدنبورگ

نوریاتو: نمایشگاه برترین عکس‌های خبری جهان در موزه‌ هنر و تاریخ فرهنگی اولدنبورگ افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار مجله عکس نوریاتو، موزه ملی هنر و تاریخ فرهنگی در اولدنبورگ، میزبان بهترین عکس‌های مطبوعاتی در جهان در سال ۲۰۱۷ است که توسط ورلدپرس فوتو برگزیده شده‌اند.

 

ورلدپرس فوتو یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی در آمستردام هلند است. این بنیاد در سال ۱۹۵۵ تاسیس شد و برای برگزاری جایزه معتبر و مطرح «عکس مطبوعاتی سال جهان» شناخته شده است.

 

به گفته مسئولان موزه، این نمایشگاه که ۲۲ فوریه آغاز شده و تا ۱۱ مارس ۲۰۱۸ ادامه دارد، شامل عکس‌های برگزیده در ۸ گروه است. این گروه ها، شامل اخبار عمومی و منطقه‌ای، تم‌های معاصر، زندگی روزمره، پرتره، طبیعت، ورزش و پروژه‌های بلند مدت است که از سال ۲۰۱۶، این نمایشگاه سالانه در اولدنبورگ برگزار می‌شود.

 

کلاوز اشپیتزر اورزمان گفت:« برگزاری این نمایشگاه باید کمک کند تا مردم با موضوعاتی از آزادی مطبوعات و عکاسی تبلیغاتی که هیچ ارتباطی با آن ندارند، آشنا شوند.»

 

بیش از ۱۰۰ عکس در نمایشگاه در معرض دید عمومی قرار گرفته است، در میان بهترین‌های سال ۲۰۱۷ می‌توان به عکس برهان اوزبیلیچی از صحنه ترور سفیر روسیه در آنکارا اشاره کرد که به عنوان جایزه اصلی معرفی شده بود. تصویر نشان دهنده قاتل سفیر روسیه در ترکیه است. او تصویر مجرم را بلافاصله پس از حمله در تاریخ ۱۹ دسامبر ۲۰۱۶ در آنکارا ثبت کرد همچنین در جلسه داوران، این عکس بسیار بحث برانگیز شد.

 

کلاوز اشپیتزر اورزمان در این ارتباط گفت: «از یک سو این عکس می‌تواند تنفر را نشان دهد، از سوی دیگر نیز می‌تواند به عنوان تبلیغات تروریستی در نظر گرفته شود.» بنابراین یکی از نکات برجسته این نمایشگاه در هفته اول، جلسه‌ای است که در تاریخ ۲۱ فوریه برگزار می‌شود. پرسش کلیدی “ژست خشن – عکس‌های خبری تا کجا اجازه حرکت دارند؟” موضوع برگزاری این جلسه است.

 

بر اساس گفته مسئولان موزه، بیش از ۳۰ هزار بازدیدکننده از دو نمایشگاه قبلی در اولدنبورگ بازدید کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها