موضوعات مهم

نبرد موصل نامزد جایزه ورلدپرس فوتو 2018 در بخش اخبار عمومی

نبرد موصل

ترجمه اختصاصی نوریاتو: ایور پریکت در سال ۱۹۸۳ در ایرلند متولد شد. اخیرا کارهای او متمرکز بر جنگ با داعش در عراق و سوریه است؛ به ویژه درباره نبرد موصل. زمانی که او منحصرا با نیویورک تایمز کار می کرد، ماه ها بر روی مجموعه عکسی با عنوان «نبرد موصل» کار می کرد تا بتواند هم از طریق تصویر و هم با کلمات، وضعیت این منطقه را به خوبی نمایش دهد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، ایور پریکت از سال ۲۰۰۹ در این منطقه حضور دارد و بهار عربی در مصر و لیبی را نیز پوشش داده است. همزمان بر روی پروژه های طولانی مدت و ماموریت های روزنامه نگاری خود نیز فعالیت داشته است.

 

در فاصله سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ به بیش از ۱۰ کشور سفر کرد تا بحران پناهندگان سوری را در منطقه خاورمیانه و همچنین اروپا مستندنگاری کند. او برای ساخت مجموعه عکسی با عنوان «در جستجوی پناهگاه» در همکاری نزدیک با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) قرار گرفت.

 

«رویاهای زادگاه» نام مجموعه دیگری از پریکت است که در نتیجه گذراندن مدت زمانی طولانی در شمال عراق و سوریه با مردم کُردی است که در تلاش برای ساختن زادگاه خود بودند. او با علاقه خاصی که به عکاسی پسارویداد از جنگ و عواقب انسانی آن داشت، پروژه های ابتدایی خود را به داستان های آوارگانی اختصاص داد که در سرتاسر بالکان و قفقاز پراکنده شده بودند. پریکت نهایتا همه این پروژه ها را در مجموعه ای به نام «بازگشت به خانه» گردآوری کرد.

 

ایور پریکت تاکنون جوایز معتبری همچون POYI، Foam Talent، جایزه عکس پرتره The Taylor Wessing، گرنت The Ian Parry را برای کارهایش به دست آورده است. همچنین تصاویر او به طور گسترده ای در موسساتی مانند گالری گتی در لندن؛ فوم گالری در آمستردام و گالری پرتره ملی لندن به نمایش گذاشته شده است. او نمایندگی آژانس عکس پانوس را در لندن دارد و دارای مدرک تحصیلی در رشته عکاسی مستند از دانشگاه ویلز نیوپورت است.

 

ایور پریکت با مجموعه عکس «نبرد موصل»، تبدیل به یکی از نامزدهای جایزه ورلدپرس فوتو در بخش اخبار عمومی در سال ۲۰۱۸ شده است. در اوایل ماه جولای در سال ۲۰۱۷، پس از چند ماه مبارزه، دولت عراق اعلام کرد که شهر موصل به طور کامل از داعش پس گرفته شده است. اگرچه هنوز درگیری ها در شهرستان های موصل ادامه داشت. هزاران غیرنظامی در جریان نبرد برای رهاسازی موصل کشته شدند؛ همزمان بخش وسیعی از شهر نیز تبدیل به ویرانه شد.

 

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها