موضوعات مهم

۲۰ درصد از بودجه دفتر تجسمی به استان‌ها تعلق می‌گیرد مدیرکل دفتر تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد:

۲۰ درصد از بودجه دفتر تجسمی به استان‌ها تعلق می‌گیرد

نوریاتو: مدیرکل دفتر تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امسال ۱۰ میلیارد تومان برآورد بودجه داشتیم، منتها رقم پیشنهادی هیچ‌وقت محقق نمی‌شود. از میزان بودجه دریافتی، ۲۰ درصد را به استان‌ها تخصیص می‌دهیم.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو به نقل از فارس، مجید ملانوروزی،‌ مدیرکل دفتر تجسمی ارشاد درباره پیشنهاد بودجه ۱۰ میلیارد تومانی این دفتر و جزئیات آن گفت: ما هر سال یک بودجه‌ای را پیشنهاد می‌دهیم. سال ۹۲ که من آمدم چیزی حدود ۲ میلیارد تومان دریافتی ما بود و ۲ میلیارد تومان هم بدهی داشتیم، اما هر سال تلاش کردیم با توجه به وسعت و گستردگی هنرهای تجسمی – هم از لحاظ تعداد هنرمندان و هم از لحاظ رشته‌های هنری – رقم بیشتری جذب کنیم؛ به همین خاطر امسال ۱۰ میلیارد تومان برآورد بودجه کردیم، منتها رقم پیشنهادی هیچ‌وقت محقق نمی‌شود.

 

وی افزود: ۲۰ درصد بودجه‌مان را ما به استان‌ها تخصیص می‌دهیم، بخشی از آن حق‌الزحمه نیروهای قراردادی هستند، هزینه موسساتی هم که حقوق دولتی نمی‌گیرند، از همین بودجه تهیه می‌شود که باز هم بسیار ناچیز است، یعنی اگر به تعداد رشته‌های هنری حساب بکنید، رقم چندانی برای حمایتِ کوچک از هنرمندان باقی نمی‌ماند.

 

ملانوروزی در پاسخ به اینکه چند درصد از بودجه را برای حمایت می‌توانید کنار بگذارید، گفت: حمایت که هیچ، اگر ما بتوانیم همین برنامه‌هایمان را اجرا کنیم خیلی خوب است! ما خیلی مایل نیستیم جشنواره برگزار کنیم، چون آنقدر که در کشور جشنواره برگزار می‌شود که جشنواره‌زده شدیم! اما جشنواره تجسمی فجر و جشنواره تجسمی جوانان حاکمیتی است، نمی‌توانیم آنها را به بخش خصوصی بدهیم.

 

وی اظهار داشت: خوشبختانه نهادهای خصوصی و عمومی از بستر تجسمی استفاده می‌کنند، مثلاً ممکن است سازمان آتشنشانی بخواهد یکسری از موضوعات را مطرح کند، می‌آید از بستر تجسمی استفاده می‌‌برد و نمایشگاه پوستر برگزار می‌کند.

 

مدیرکل دفتر تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره شیوه تعامل این دفتر با سازمان زیباسازی شهر تهران اظهار داشت: ما یک ماموریت عام داریم اما معمولاً شهرداری‌ها یک ماموریتِ شهری دارند به این خاطر خودشان در زیباسازی یک شورای حجم دارند اما مجوزِ نصب آثار هنری در داخل شهرها و اداره کل تجسمی و یا شورای حجم وزارت ارشاد در قانون دیده شده است.

 

وی گفت: نسبتاً تعامل خوبی داریم، خودشان هم مستقیماً سمپوزیوم‌هایی دارند و ما سعی می‌کنیم در نمایشگاه‌هایی که ارتباطی با فضای شهری دارد، مشارکت و همکاری را داشته باشیم.

 

ملانوروزی درباره دیوارنگاری‌ها در فضای شهری اظهار داشت: اصولاً در قانون هر اثرِ تجسمی که بخواهد در فضای عمومی دیده شود و نصب شود باید مجوزِ شورا را داشته باشد.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر