موضوعات مهم

نمایشگاه «آتش سرد» نوعی عکس‌العمل به خشونت است احمدرضا نوری در گفت‌وگو با نوریاتو:

نمایشگاه «آتش سرد» نوعی عکس‌العمل به خشونت است

نوریاتو: هفته گذشته، عکس‌های دیده نشده یا کمتر دیده شده از هشت سال جنگ ایران و عراق در گالری سلام روی دیوار رفت.  نمایشگاه «آتش سرد» نگاهی متفاوت از به جنگ را به تصویر می‌کشید که برای گردآوری آن از آرشیو انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس استفاده شده است. احمدرضا نوری مدیر گالری سلام و کیوریتور این نمایشگاه در گفت‌وگو با نوریاتو در این‌باره صحبت کرده است که در ادامه بخش اول صحبت‌های او را می‌خوانید.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، احمدرضا نوری در ابتدای صحبت‌هایش، در معرفی گالری سلام گفت: «گالری سلام بیانیه‌ای دارد که موضوع آن بازخوانی هویت فرهنگی ایران است و این بازخوانی هویت فرهنگی ممکن است نگاهی به آرشیو و سند یا عکس‌ها و فیلم‌های تاریخی یا به تئاتر و هنرهای تجسمی و… نگاه داشته باشد. این هدفی است که گالری سلام برای خود در نظر گرفته است. برای مثال در حوزه عکس ممکن است سال آینده نمایشگاهی با موضوع روایت تاریخی انقلاب داشته باشیم که بازهم در راستای بازخوانی هویت تاریخی و فرهنگی ایران است.»

 

او همچنین درباره شکل‌گیری نمایشگاه «آتش سرد» نیز این‌طور توضیح داد:‌ »نکته‌ای که به آن اشاره می‌کنم لزوما درباره جنگ ایران و عراق نیست، اما زمانی که هر جنگی مقدس شود و ارزشی خارج از محتوای واقعی‌اش به آن اضافه شود، شاهد عکس العمل‌های متفاوتی خواهیم بود. زمانی که گفته می‌شود جنگ اتفاق خوبی است، فعالان حقوق بشر عکس العمل نشان می‌دهند و وقتی هم از این‌که جنگ خوب نیست سخن به میان می‌آید، عده‌ دیگری که در خرید و فروش اسلحه سهامدارند و یا افرادی ایدئولوژیک هستند شروع به عکس العمل نشان دادن می‌کنند؛ جنگ را با جهاد ترکیب می‌کنند و باورهای قدسی را به نگاه ایدئولوژیک خود می‌افزایند و به این ترتیب به جنگ مشروعیت می‌دهند.»

 

نوری ادامه داد: «این نمایشگاه جایی است که نه جنگ را  اتفاقی خوب می‌داند و نه بد؛ این اتفاق واکنش من و ما به جنگ است، تصویری که از جنگ می‌بینم و در واقع، دریافت من از جنگ بر در و دیوار این نمایشگاه به نمایش درآمده است.»

 

او درباره آغاز فعالیت برای برگزاری این نمایشگاه گفت: «من ابتدا به سراغ سیف‌الله صمدیان رفتم و درباره نمایشگاه صحبت‌های بسیاری کردیم اما او بسیار مخالفت کرد و نظرش این بود که شاید به این محکوم شوید که آدم‌هایی سفارشی و فرمایشی هستید و به همین دلیل به من توصیه کرد با جنگ شروع نکنم و خودم را با موضوع جنگ معرفی نکنم.»

 

البته در نهایت نوری با عباس میرهاشمی رئیس انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس مرتبط می‌شود و بعد ایده خود را با جاسم غضبان‌پور (از عکاسان جنگ و عضو انجمن که در گردآوری آثار نمایشگاه نیز در کنار او قرار گرفته است)، مطرح می‌کند: «به او گفتم می‌خواهم عقیده خودم را درباره جنگ نشان بدهم. وقایع جنگ، ویرانی‌ها، گروه‌های امدادی، باورها و ایمان به جنگ را در کنار انسان‌هایی نشان بدهم که مومن به سرزمینشان بوده‌اند، در واقع ابتدا به این سرزمین باور داشتند و بعد به دین و مذهب، رزمنده‌های بسیاری در جنگ بوده‌اند که حتی هم کیش ما هم نبودند.»

 

به نظر می‌رسد ایده نمایشگاه، پشتوانه محکمی برای برگزاری آن بوده است، تا جایی که مخالفت‌ها نیز از برگزاری آن جلوگیری نکرده است، نوری در پاسخ به این نکته نیز گفت:‌ »یکی از دلایل من این بود که فکر می‌کردم دیگر زمان آن نیست که خونی ریخته شود و این نمایشگاه در واقع نوعی عکس العمل در مقابل خشونت است. انسان به عنوان یک موجود اجتماعی در نظام تربیتی و رفتاری خود اجازه خشونت ندارد، در زندگی بدوی و جنگلی می‌تواند برای حفظ و تداوم بقای خود از خشونت استفاده کند ولی امروز الزام به تبعیت از قانون وجود دارد. خشونت چه در باور، و چه در خانواده و جنسیت و… رسمیت ندارد.»

 

نوری ادامه داد:‌ «با توجه به اوضاع نابسامان، تصمیم گرفتم نشان بدهم که باور به تمامیت ارضی کشور و ایمان چیست و جایگاه آدم‌های آن نسل که تربیتی درخشان داشتند کجاست؟ و از همه مهمتر اینکه عاقبت این جنگ چه بود؟ این نمایشگاه فرصتی است که همه باهم یک بار دیگر این مفهوم را مرور کنیم.»

 

این نمایشگاه ۱۳ تا ۲۷ بهمن‌ماه در گالری سلام به نشانی تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک وی خیابان فیاضی (فرشته)، مجتمع سام سنتر، طبقه اول برگزار شد.

 

گفت‌وگو از مرضیه قزوینی زاده

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها