موضوعات مهم

عکس روز: جشن پوریم

عکس روز: جشن پوریم

نوریاتو: پوریم جشنی است که برای نجات یهودیان ایران در زمان خشایارشاه از دست وزیر دربار وی، هامان برگزار می‌شود.

به گزارش مجله عکس نوریاتو، بر اساس مندرجات کتب دینی یهودیان، در سال سوم سلطنت خشایارشاه در جشنی که برای نشان دادن اقتدار سلطنتی خود ترتیب می دهد، با غضب بر ملکه وقت- «وَشتی»، او را بر کنار کرده و در جستجویی در تمام سرزمین ایران، دختری یهودی به نام «اِستِر» را جانشین ملکه قبلی می نماید.

 

«مُردِخای» پسرعموی استر و پیشوای دینی یهودیان ایران که به دربار سلطنتی راه دارد، با یکی از وزرای مشرک پادشاه به نام «هامان» اختلاف نظر پیدا کرده و حاضر به تعظیم در برابر بتِ او و پذیرش عقایدش نمی گردد. هامان این رفتار مردخای را به عنوان نماینده تفکر یهود، توهین و تمرد به خود تلقی کرده و توطئه های را علیه یهودیان آن زمان با جلب نظر پادشاه، طرح ریزی می کند. او به همین منظور، قرعه انداخته و سیزدهم ماه عبری ادار سال ۳۴۰۵ عبری (۳۵۵۰ ق م) را (که ماه تولد و وفات حضرت موسی است) برای اجرای حکم قتل عام یهودیان انتخاب می کند.

مردخای با آگاهی از این نقشه، از استر تقاضا می کند تا با استفاده از مقام خود، در رفع این خطر تلاش کند. یهودیان به توصیه استر و مردخای، سه روز، روزه می گیرند و با دعا به رحمت الهی متوسل می شوند. استر نیز موفق می شود که نظر پادشاه را به حقیقت معطوف و خطر را از یهودیان دور کند.

آرامگاه استر و مردخای جزء زیارتگاه های مهم یهودیان جهان است که در مرکز شهر همدان واقع شده است.

شرح کامل این واقعه در یکی از کتب مقدسه یهود به نام «طومار استر» درج شده است. یهودیان، روز سیزدهم ماه ادار را به یاد روزه یهودیان آن زمان، روزه می گیرند و مراسم جشنی را نیز به مناسبت این معجزه الهی در روزهای ۱۴ و ۱۵ ادار برگزار می کنند. قرائت طومار استر ، ارسال هدایایی خوراکی برای دوستان و کمک به نیازمندان از فرایض دینی این جشن به شمار میرود.

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها