موضوعات مهم

کریس هوندروس؛ تاریخ دیوانه وار انسان معاصر مروری بر زندگی و آثار عکاس مستند آمریکایی

کریس هوندروس؛ تاریخ دیوانه وار انسان معاصر

ترجمه اختصاصی نوریاتو: کریس هوندروس در سال ۱۹۷۰ در نیویورک متولد شد و در سال ۲۰۱۱ در لیبی با حمله خمپاره ای نیروهای قذافی کشته شد. این عکاس جنگ در دوران زندگی خود، دوبار فینالیست جایزه پولیتزر شده است.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، کریس هوندروس دانش آموخته رشته ادبیات انگلیسی در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی بود. او در دوران تحصیل خود، برای روزنامه های دانشکده  شان به عنوان تکنسین فعالیت می کرد. بعد از فارغ التحصیلی در سسال ۱۹۹۳ به آتن و بعد به اوهایو رفت و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته ارتباطات بصری در دانشگاه اوهایو دریافت کرد.

 

هوندروس حرفه عکاسی خود را با کار در روزنامه دیلی نیوز در اوهایو به عنوان کارآموز و بعد عکاس اصلی آغاز کرد. کمی بعد در حوزه عکاسی جنگ فعالیت خود را به صورت حرفه ای ادامه داد. به عبارت دیگر او با پوشش جنگ در کوزوو در سال ۱۹۹۹ عکاسی جنگ را آغاز کرده است.

 

کریس هوندروس در حالیکه برای آژانس عکس گتی فعالیت می کرد، رویدادهای مهمی از جمله حمله ۱۱ سپتامبر، جنگ افغانستان، عراق و بهار عربی در مصر و لیبی را پوشش داد.

 

او در یکی از حملات خمپاره ای نیروهای قذافی در سال ۲۰۱۱ کشته شد. حمله ای که جان عکاس دیگری به تام تیم هترینگتون را نیز گرفت.

 

می توان گفت که عکس های قدرتمندی که کریس هوندورس به تصویر کشیده، درباره ارزش های دوران ما است و عکس های او به اندازه ای مهم و تاثیرگذار است که باید جایی در کتاب های تاریخ داشته باشد. به تازگی فیلمی مستند با نام «هوندورس» توسط گرگ کمپل درباره زندگی این عکاس جنگ ساخته شده است.

 

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر