موضوعات مهم

از عکاسی لذت ببرید 15 درسی که درباره عکاسی از هنری کارتیه برسون آموختم- 2

از عکاسی لذت ببرید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: هنری کارتیه برسون یکی از اولین عکاسان خیابانی جهان است. به دلیل نقش اساسی او در ابداع و گسترش فتوژورنالیسم، به او لقب پدر عکاسی خبری را داده اند. برسون در سال ۱۹۰۸ در فرانسه متولد شد. او با دوربین مشهور لیکا ۳۵ میلی متری خود به نقاط مختلفی از دنیا سفر می کرد و صحنه ها را با صبر و تامل زیادی به تصویر می کشید.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، کتاب‌های فراوانی از کارتیه برسون در دهه‌های ۶۰ و ۵۰ میلادی چاپ شد که معروف‌ترین آنها «لحظه قطعی» نام دارد. در این کتاب متوجه می شوید که برسون فقط یک عکس از یک صحنه نمی گرفت. اگر صحنه خوبی می دید، بر روی آن کار می کرد. گاهی اوقات ۲۰ عکس از یک صحنه می گرفت و بهترین عکس ممکن از آن صحنه را انتخاب می کرد.

 

یکی از جذاب ترین موضوعات درباره کارتیه برسون این است که او عمیقا به نقاشی علاقه مند بود. در حقیقت عکاسی را راهی برای کشیدن «طرح های فوری» یافته بود. می توان گفت که او در درون خود به دنبال این بود تا تماما وقت اش را به نقاشی اختصاص دهد. اما عکاسی را نیز به عنوان ندایی از دورن خود یافته بود.

 

بعضی از منتقدان، هنری کارتیه برسون را فردی فراتر از یک شکارچی لحظات نمی‌دانند. اینکه یک عکاس با دوربینی معمولی فقط به ثبت لحظات بپردازد، ممکن است فکر شکار لحظه‌ای و تصادفی را به ذهن مخاطب منتقل کند. اما بهتر است بدانیم والاترین نکته کار برسون نگرش ژرف به احساسات و ویژگیهای انسان و نشان دادن آنها در قاب تصویر بوده است.

 

اریک کیم (عکاس آمریکایی) در این مجموعه مقاله از پانزده درسی می گوید که درباره عکاسی از هنری کارتیه برسون آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۲٫ از عکاسی لذت ببرید

 

از نظر من گاهی اوقات که بیش از حد به فکر گرفتن عکس های عالی و بی نقص هستیم و یا به دنبال فالوئر و لایک های بیشتر می گردیم، شادی ذاتی و درونی عکاسی را فراموش می کنیم.

 

کارتیه برسون در سال ۱۹۷۶ درباره لذت عکاسی می گوید:

 

«عکس گرفتن به این معنا است که در هنگامیکه تمام استعدادهایمان در مواجه با واقعیت های زودگذر یکی شده اند، نفس خود را حبس کنیم و عکس بگیریم. در آن لحظه است که به تصویر کشیدن یک عکس، تبدیل به لذتی ذهنی و فیزیکی برای ما می شود.»

 

این تعریف کارتیه برسون از لحظه عکس گرفتن، می تواند به این معنا باشد که وقتی سوژه ای را می بینید، باید تمام حواس پنج گانه تان افزایش یابد و تلاش کنید قبل از محو شدن آن، عکس را بگیرید.

 

همچنین می توان به این نکته اشاره کرد که یکی از بزرگترین لذت های عکاسی برای هنری کارتیه برسون، تلاش برای به تصویر کشیدن لحظات زودگذر و استفاده از تمام مهارت هایش بود. او با تمام استعدادی که داشت از دوربین استفاده می کرد، ترکیب بندی می کرد و عکس هایش را زمان بندی می کرد. می توان گفت که برسون با این شیوه از عکاسی لذت می برد.

 

از نظر من هنری کارتیه برسون نقطه عطفی را در عکاسی به وجود آورد. او با برجسته کردن این نکته که عکاسی باید لذتی ذهنی و فیزیکی در عکاس به وجود بیاورد، اثری متفاوت از خود به جا گذاشت.

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها