موضوعات مهم

از سوژه عکاسی خود آگاه باشید 15 درسی که درباره عکاسی از هنری کارتیه برسون آموختم- 10

از سوژه عکاسی خود آگاه باشید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: هنری کارتیه برسون یکی از اولین عکاسان خیابانی جهان است. به دلیل نقش اساسی او در ابداع و گسترش فتوژورنالیسم، به او لقب پدر عکاسی خبری را داده اند. برسون در سال ۱۹۰۸ در فرانسه متولد شد. او با دوربین مشهور لایکا ۳۵ میلی متری خود به نقاط مختلفی از دنیا سفر می کرد و صحنه ها را با صبر و تامل زیادی به تصویر می کشید.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، کتاب‌های فراوانی از کارتیه برسون در دهه‌های ۶۰ و ۵۰ میلادی چاپ شد که معروف‌ترین آنها «لحظه قطعی» نام دارد. در این کتاب متوجه می شوید که برسون فقط یک عکس از یک صحنه نمی گرفت. اگر صحنه خوبی می دید، بر روی آن کار می کرد. گاهی اوقات ۲۰ عکس از یک صحنه می گرفت و بهترین عکس ممکن از آن صحنه را انتخاب می کرد.

 

یکی از جذاب ترین موضوعات درباره کارتیه برسون این است که او عمیقا به نقاشی علاقه مند بود. در حقیقت عکاسی را راهی برای کشیدن «طرح های فوری» یافته بود. می توان گفت که او در درون خود به دنبال این بود تا تماما وقت اش را به نقاشی اختصاص دهد. اما عکاسی را نیز به عنوان ندایی از دورن خود یافته بود.

 

بعضی از منتقدان، هنری کارتیه برسون را فردی فراتر از یک شکارچی لحظات نمی‌دانند. اینکه یک عکاس با دوربینی معمولی فقط به ثبت لحظات بپردازد، ممکن است فکر شکار لحظه‌ای و تصادفی را به ذهن مخاطب منتقل کند. اما بهتر است بدانیم والاترین نکته کار برسون نگرش ژرف به احساسات و ویژگیهای انسان و نشان دادن آنها در قاب تصویر بوده است.

 

اریک کیم (عکاس آمریکایی) در این مجموعه مقاله از پانزده درسی می گوید که درباره عکاسی از هنری کارتیه برسون آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۱۰٫ از سوژه عکاسی خود آگاه باشید

 

یکی از چالش هایی که ما به عنوان عکاس با آن مواجه هستیم این است که باید بدانیم از چه چیزی می خواهیم عکاسی کنیم. علاوه بر این، دنیا جای بزرگی است و به دنبال آن با موضوع های زیادی سر و کار داریم.

 

هنری کارتیه برسون در این زمینه نکات ارزشمندی را به ما می آموزد:

 

  1. از چیزی که احساس می کنید، عکاسی کنید: موضوعات مختلفی در این جهان در حال رخ دادن است، همان طور که در جهان شخصی ما نیز وجود دارد. نمی توانیم سوژه ها را نادیده بگیریم. این سوژه ها در همه جا وجود دارد. بنابراین ما باید نسبت به آنچه در جهان اتفاق می افتد، آگاه باشیم و نسبت به احساسات خود نیز صادق باشیم.
  2. با واقعیت ها ارتباط برقرار کنید: از نظر هنری کارتیه برسون وقتی عکاسی می کنید، فقط واقعیت ها و سوژه ها را همان طور که وجود دارند، ثبت نمی کنید. بلکه در حال تفسیرکردن جهان و واقعیت ها نیز هستید.
  3. بهترین سوژه ها در موضوعات کوچک جای گرفته اند: کارتیه برسون عکاسان را به عکاسی از جزئیات و رویدادهای کوچک تشویق می کند و از نظر او این نوع از سوژه ها بهترین عکس ها را می سازد.

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها