موضوعات مهم

از تکنیک های عکاسی استفاده مناسبی داشته باشید 15 درسی که درباره عکاسی از هنری کارتیه برسون آموختم- 14

از تکنیک های عکاسی استفاده مناسبی داشته باشید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: هنری کارتیه برسون یکی از اولین عکاسان خیابانی جهان است. به دلیل نقش اساسی او در ابداع و گسترش فتوژورنالیسم، به او لقب پدر عکاسی خبری را داده اند. برسون در سال ۱۹۰۸ در فرانسه متولد شد. او با دوربین مشهور لیکا ۳۵ میلی متری خود به نقاط مختلفی از دنیا سفر می کرد و صحنه ها را با صبر و تامل زیادی به تصویر می کشید.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، کتاب‌های فراوانی از کارتیه برسون در دهه‌های ۶۰ و ۵۰ میلادی چاپ شد که معروف‌ترین آنها «لحظه قطعی» نام دارد. در این کتاب متوجه می شوید که برسون فقط یک عکس از یک صحنه نمی گرفت. اگر صحنه خوبی می دید، بر روی آن کار می کرد. گاهی اوقات ۲۰ عکس از یک صحنه می گرفت و بهترین عکس ممکن از آن صحنه را انتخاب می کرد.

 

یکی از جذاب ترین موضوعات درباره کارتیه برسون این است که او عمیقا به نقاشی علاقه مند بود. در حقیقت عکاسی را راهی برای کشیدن «طرح های فوری» یافته بود. می توان گفت که او در درون خود به دنبال این بود تا تماما وقت اش را به نقاشی اختصاص دهد. اما عکاسی را نیز به عنوان ندایی از دورن خود یافته بود.

 

بعضی از منتقدان، هنری کارتیه برسون را فردی فراتر از یک شکارچی لحظات نمی‌دانند. اینکه یک عکاس با دوربینی معمولی فقط به ثبت لحظات بپردازد، ممکن است فکر شکار لحظه‌ای و تصادفی را به ذهن مخاطب منتقل کند. اما بهتر است بدانیم والاترین نکته کار برسون نگرش ژرف به احساسات و ویژگی های انسان و نشان دادن آنها در قاب تصویر بوده است.

 

اریک کیم (عکاس آمریکایی) در این مجموعه مقاله از پانزده درسی می گوید که درباره عکاسی از هنری کارتیه برسون آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۱۴٫ از تکنیک های عکاسی استفاده مناسبی داشته باشید

 

از نظر هنری کارتیه برسون ما بیش از حد به استفاده از تکنیک های عکاسی اهمیت داده ایم. او ما را تشویق می کند تا بیشتر به دنبال عکاسی از زندگی و لحظات آن باشیم تا اینکه نگران دیافراگم، سرعت شاتر، حلقه فیلم، چاپ و فرآیند پردازش عکس باشیم.

 

برسون در مصاحبه ای درباره استفاده از تکنیک می گوید:

 

«تکنیک تا آنجایی مهم است که به شما در برقرار کردن ارتباط با آنچه که می بینید، کمک کند. تکنیک های شخصی خودتان را باید ایجاد کنید و از آن برای داشتن دیدگاهی موثر و تاثیرگذار در حرفه تان استفاده کنید.»

 

می توان گفت که کارتیه برسون به ما این نکته را گوشزد می کند که دوربین در نهایت یک ابزار است و مهم ترین چیز برای ما این است که دیدگاهی قوی داشته باشیم. از نظر او هیچ دوربین، لنز یا تکنیکی با ما کمک نخواهد کرد که دنیا را به شیوه جذاب تری ببینیم. بلکه این نگرش خودمان است که در زیباتر دیدن جهان به ما کمک خواهد کرد.

 

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها