موضوعات مهم

تعریفی از عکاسی برای خود داشته باشید 15 درسی که درباره عکاسی از هنری کارتیه برسون آموختم- 15 و پایانی

تعریفی از عکاسی برای خود داشته باشید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: هنری کارتیه برسون یکی از اولین عکاسان خیابانی جهان است. به دلیل نقش اساسی او در ابداع و گسترش فتوژورنالیسم، به او لقب پدر عکاسی خبری را داده اند. برسون در سال ۱۹۰۸ در فرانسه متولد شد. او با دوربین مشهور لایکا ۳۵ میلی متری خود به نقاط مختلفی از دنیا سفر می کرد و صحنه ها را با صبر و تامل زیادی به تصویر می کشید.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، کتاب‌های فراوانی از کارتیه برسون در دهه‌های ۶۰ و ۵۰ میلادی چاپ شد که معروف‌ترین آنها «لحظه قطعی» نام دارد. در این کتاب متوجه می شوید که برسون فقط یک عکس از یک صحنه نمی گرفت. اگر صحنه خوبی می دید، بر روی آن کار می کرد. گاهی اوقات ۲۰ عکس از یک صحنه می گرفت و بهترین عکس ممکن از آن صحنه را انتخاب می کرد.

 

یکی از جذاب ترین موضوعات درباره کارتیه برسون این است که عمیقا به نقاشی علاقه مند بود. در حقیقت عکاسی را راهی برای کشیدن «طرح های فوری» یافته بود. می توان گفت که او در درون خود به دنبال این بود تا تماما وقت اش را به نقاشی اختصاص دهد. اما عکاسی را نیز به عنوان ندایی از دورن خود یافته بود.

 

بعضی از منتقدان، هنری کارتیه برسون را فردی فراتر از یک شکارچی لحظات نمی‌دانند. اینکه یک عکاس با دوربینی معمولی فقط به ثبت لحظات بپردازد، ممکن است فکر شکار لحظه‌ای و تصادفی را به ذهن مخاطب منتقل کند. اما بهتر است بدانیم والاترین نکته کار برسون نگرش ژرف به احساسات و ویژگیهای انسان و نشان دادن آنها در قاب تصویر بوده است.

 

اریک کیم (عکاس آمریکایی) در این مجموعه مقاله از پانزده درسی می گوید که درباره عکاسی از هنری کارتیه برسون آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۱۵٫ تعریفی از عکاسی برای خود داشته باشید

 

از نظر من عکاسی می تواند امری شخصی باشد و برای هرکس معنای خاصی داشته باشد. در اینجا این سوال مطرح می شود که از نگاه هنری کارتیه برسون، عکاسی چیست؟

 

او تعریف خود از عکاسی را با گفتن این جمله آغاز می کند که هیچ تلاشی برای تعریف کردن عکاسی برای همه افراد ندارد و فقط تلاش می کند تا عکاسی را برای خود تعریف کند:

 

«من تاکنون درباره سبک عکاسی خود زیاد صحبت کرده ام. اما بهتر است بدانید که سبک من، فقط یک شیوه در عکاسی است. روش های مختلفی در عکاسی وجود دارد. قطعا عکس های فوری ای که در کیف پول خود نگه می داریم، کاتالوگ های تبلیغاتی براق و بسیاری از موارد دیگر، به عنوان عکس شناخته می شوند. اما من تلاش نمی کنم تا عکاسی را برای همه تعریف کنم. من فقط به دنبال تعریف کردن عکاسی برای خود هستم.»

 

« برای من عکاسی به معنی یک فرآیند شناختی همزمان و سریع از یک رخداد است. همچنین آن را به عنوان نظام دقیقی از اشکالی و فرم هایی می دانم که به بهترین حالت خود ارائه شده اند.»

 

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها