موضوعات مهم

درخشش شهاب حسینی در فیلم «غلام» میترا تبریزیان + عکس و ویدیو داستان تاکسیران ایرانی «فیلم هفته گاردین» شد

درخشش شهاب حسینی در فیلم «غلام» میترا تبریزیان + عکس و ویدیو

نوریاتو: فیلم «غلام» به کارگردانی میترا تبریزیان و با هنرنمایی شهاب حسینی، با دریافت ۴ ستاره ازسوی منتقد سینمایی روزنامه گاردین، به‌عنوان «فیلم هفته گاردین» معرفی شد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، این فیلم ۹۰ دقیقه‌ای به زبان فارسی و در انگلستان ساخته شده است که «شهاب حسینی» نقش اول آن را به عهده داشته و بازیگران دیگری چون «ناصر معمار ضیا»، «بهروز به‌نژاد»، «آرمین کریما»، «لی لانگز»، «فلیکس آئور» و «متا کولینز» در آن ایفای نقش کرده‌اند.

 

داستان فیلم «غلام» در لندن در سال ۲۰۱۱ میلادی روی می‌دهد و درباره یک راننده تاکسی ایرانی به نام غلام (شهاب حسینی)، است که شب‌ها کار می‌کند و هیچ علاقه‌ای به صحبت درباره گذشته‌اش ندارد.

 

فیلم غلام میترا تبریزیان مجله عکس نوریاتو

 

«غلام» با آنکه دو شغل دارد ولی نشان داده می‌شود که علاقه‌ای به پول و مادیات ندارد. او با آنکه رابطه خوبی با دایی‌اش ندارد ولی هر روز برای خوردن چیزی به کافه او می‌رود. مادر غلام در تلاش است که او را به خانه (ایران) بازگرداند ولی او هیچ تصمیمی برای برگشتن ندارد. بیننده در طول فیلم متوجه می‌شود که «غلام» قهرمان یک جنگ است ولی مشخص نیست چه جنگی؟، سربازی که ناگهان در بحبوبه جنگ بدون آنکه ردی از خود به جا بگذارد ناپدید می‌شود.

 

فیلم غلام میترا تبریزیان مجله عکس نوریاتو

 

«غلام» در کل مردی است بدون هیچ گذشته‌ای، هیچ آینده‌ای و بدون اعتقاد به هیچ چیز خاصی و آنچه که تا حدودی مشخص است این است که او با عده غریبه خطرناکی درگیر است، افرادی که از گذشته او می‌آیند و حال و آینده او را به شدت تهدید می‌کنند.

 

«میترا تبریزیان»، کارگردان ایرانی‌الاصل مقیم انگلستان، این فیلم را براساس فیلمنامه‌ای مشترک از خود و «سیروس مسعودی» ساخته است و تهیه‌کنندگی این فیلم را «زادوک ناوا» بر عهده دارد.

 

فیلم غلام میترا تبریزیان مجله عکس نوریاتو

 

میترا تبریزیان که «غلام» نخستین تجربه کارگردانی بلند سینمایی او محسوب می‌شود؛ تا کنون سه فیلم کوتاه به نام‌های «زن سوم»(۱۹۹۰)،«سفر بی بازگشت»(۱۹۹۳) و «شکارگر»(۲۰۰۴) را ساخته است. او کار عکاسی‌اش را با همکاری «اندی گولد ینگ» در مجموعه عکس های «بلوز»The Blues و « نظارت» Surveillance شروع کرد و به شهرت رسید. تکنیک عکاسی او بسیار ویژه و منحصر به فرد است و از ترکیب عکاسی مستند و آگهی های تبلیغاتی و تکنیک های دیجیتال به وجود می آید. دنیای عکس های او دنیائی غریب، سورئالیستی و شگفت انگیز است که بیننده را ساعت ها به خود مشغول می دارد. او با دقت عناصر و جزئیات درون قاب خود را انتخاب کرده و کنار هم قرار می دهد تا معنای مورد نظر او را القا کند.

 

فیلم غلام میترا تبریزیان مجله عکس نوریاتو

 

مارک کرمود (Mark Kermode)، منتقد سینمایی گاردین، درباره این فیلم می‌نویسد: «فیلم غلام، یک کاراکتر افسرده و زندگی انسانی تنها در غربت را نشان می‌دهد که درضمن ناچار است صبح تا شب، غم و غصه مسافران ایرانی و عرب خود در روزهای انقلاب بهار عربی را در مورد اوضاع کشورهای منطقه و مردم آن بشنود و با آن‌ها همدردی کند».

 

به نوشته کرمود، تبریزیان با تمرکز بر روی شخصیت پیچیده «غلام»، از زاویه دید او و از درون دوربین فیلمبرداری، درحقیقت زندگی انسان‌های اطراف او را به‌نمایش می‌گذارد.

 

تریلر فیلم سینمایی «غلام» ساخته میترا تبریزیان با بازی شهاب حسینی

 

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها