موضوعات مهم

پیمان هوشمندزاده: این عکسها برای ما کاوه نمی شود ثبت حقیقت در فلات تنهایی و رنج - 12

پیمان هوشمندزاده: این عکسها برای ما کاوه نمی شود

نوریاتو: پیمان هوشمندزاده نویسنده و عکاس که سالها شاگرد کاوه گلستان بوده است، ۱۴ فروردین ۱۳۸۲ (روز پس از کشته شدن کاوه گلستان در عراق) در وبلاگش (چخوف منو ندیدی؟) نوشت:

خفت چه کسی را بچسبیم.

 

‎یقه چه کسی را می شود گرفت . مسخره است . حساب هیچ چیزی دستمان نیست . با این همه ادعا خیلی چیزها را نمی فهمیم . چیزهای پیش پا افتاده را ، نکته های خیلی ساده . مسخره است ، ما نمی فهمیم یکنفر را چقدر دوست داریم . و آنقدر نمی فهمیم تا وقتی که دیگر نیست. بعد می نشینیم و تا جا دارد آبغوره می گیریم .

پیمان هوشمندزاده کاوه گلستان مجله عکس نوریاتو

‎کاش می شد از دوازدهم یکدفعه می پریدیم به چهاردهم تا هیچ اتفاقی نیفتد.

 

‎مثل احمقها همدیگر را نگاه می کنیم ، از هر کس و ناکسی عکس می گیریم و حالا برای یک عکس کوچکش باید به صد نفر زنگ بزنیم . چه چیزهای ساده ای را نمی فهمیم ، یادمان رفته خودمان هم هستیم . یادمان رفته . تقصیر ما هم نیست . همه چیز یکدفعه می شود . یکدفعه . مسخره است . آدم دلش می خواهد یقه کسی را بگیرد و هوار بکشد . داد بزند : «شما همه یه مشت دروغگوی لجن هستین.» آدم دلش می خواهد خفت خدا را بچسبد و بگوید: «به ما ربطی نداشت، ببین، به ما هیچ ربطی نداره.» باید یکنفر را پیدا کرد . باید شماره کاوه را بگیریم و مدام صدایش را بشنویم که می گوید: «لطفا پیام خود را بعد از شنیدن صدای بوق بیان یا ارسال نمایید.»

 

‎چه پیامی مرد حسابی؟ تو خودت بودی چه می گفتی؟ ما پیامی نداریم، یعنی مردش نیستیم که بگوییم. از تو هم پیامی نمی خواهیم. دنبال یکنفر می گردیم که یقه اش را بگیریم، همین. چه کار کنیم؟ چه بگوییم که حداقل دق نکرده باشیم؟

 

‎«او زنده است، او همیشه زنده خواهد ماند.»

 

یک دروغ شاخدار . یک جمله مزخرف ، حرف مفت . باید باور کنیم . کاوه گلستان مان از دست رفت . اگر چیزی هست یک مشت عکس است و فیلم که هیچ کدامشان کاوه نمی شوند .


‎باید سر خودمان را گرم کنیم . باید بزنیم بیرون ، سیگارمان تمام شده ، نان نداریم ، شیر توی خانه نیست ، پیاده برویم بهتر است ، پنیر فراموش نشود ، چراغها را روشن بگذار ، همه چیز را همینطور ول کن و بیا ، بعد برمی گردیم درستش می کنیم ، همه جا را جارو می کشیم ، گردگیری می کنیم و آخر سر دوش می گیریم و سر فرصت تلویزیون را روشن می کنیم تا ببینیم بی بی سی چه خبر جدیدی برایمان دارد . باید یک جوری مشغول شد . اینطوری خیلی بهتر است . باید حواسمان را پرت کنیم .

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها