موضوعات مهم

رد پای خاطرات فتوکلاژهای آنی هانن از خاطره های زندگی روزمره

رد پای خاطرات

ترجمه اختصاصی نوریاتو: آنی هانن در سال ۱۹۸۱ در فنلاند متولد شد. او دانش آموخته رشته عکاسی است. پس از فارغ التحصیلی اولین مجموعه عکس خود را منتشر کرد و کمی بعد، اولین کتابش را به چاپ رساند. هانن از سال ۲۰۰۴ در نمایشگاه های گروهی و انفرادی زیادی شرکت کرده و گرنت های مختلفی به دست آورده است.

 

به گزارش مجله نوریاتو آنی هانن در استیتمنت مجموعه عکس خود با عنوان «رد پا» می نویسد:

 

در این مجموعه عکس، هدف من کشف رد پای مختلفی از خاطرات است. خاطراتی که در آن احساسات، مکان ها یا انسان ها وجود دارند. این فرآیند از زندگی روزمره شروع می شود، با گوش دادن، نگاه کردن، خواندن یا تجربه کردن چیزهایی که توجه مرا جلب می کنند. دوست دارم تا به عکس هایم به عنوان یک شعر نگاه کنم و آنها را با دیدگاه شخصی عمیق خود بسازم.

 

معمولا از انواع مختلفی از اشکال شاعرانه – شعر آزاد تا داستان سرایی- برای خلق ریتمی مناسب در عکس هایم استفاده می کنم. برای من ایجاد زبانی خاص در هریک از روایت هایم، امر مهمی است. در این کار، هم از کلاژ دیجیتال و هم ساینوتایپ برای ترکیب عکس های آرشیو و عکس های صحنه استفاده کردم. عکس های آرشیو شامل آلبوم های خانوادگی قدیمی تا عکس های فوری می شود. اگرچه نقطه شروع در این پروژه از یادداشت های روزانه بود، اما این قدرت تخیل است که اجازه می دهد این کار تبدیل به یک تجربه جهانی شود.

 

زمینه اصلی در کار من، ناپدید شدن و فناپذیری است، همراه با نگاهی انتقادی به عادات زندگی روزمره. در عین حال به دنبال روایت کردن داستان هایی هستم که به وضوح از واقعیت های زندگی روزمره ما جدا شده اند. استفاده من از رنگ آبی علتی دارد که دقیقا نمی توانم آن را توضیح دهم اما برای حس کردن کار، امری ضروری است.

 

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها