موضوعات مهم

سرشماری کرگدن ها

سرشماری کرگدن ها

نوریاتو: پارک ملی لاکپیا در کنیا بیش از هر چیز به خاطر جمعیت کرگدن هایش معروف است. در واقع این پارک میزبان یکی از بزرگترین جمعیت های کرگردن در شرق آفریقاست. البته شاید اصطلاح جمعیت بزرگ گمراه کننده باشد چون مجموع شمار کرگدن های سیاه و سفید پارک به ۱۳۲ می رسد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، در نگاه اول صلح و آرامش در پارک برقرار است. اما مسئولان پارک نمی توانند روی این آرامش حساب کنند. چون در این جا هم مثل سایر زیستگاه های عمده حیات وحش آفریقا شکارچیان غیرقانونی با حمایت گروه های بین المللی درحال قلع و قمع کرگدن ها به خاطر عاج و شاخ آنها بوده اند.

 

اما این نبرد حالا چهره تازه ای به خود گرفته. جنگل بانان این پارک اخیرا به یک ابزار قدرتمند تازه مجهز شده اند. سازمان حفاظت از محیط زیست “اول پژتا” که در حفاظت از این پارک نقش دارد درحال آزمودن فناوری هواپیماهای کنترل از راه دور برای نظارت بر پارک های ملی است.

 

رابرت بریر از مسئولان گروه در این باره به بی بی سی گفت: “شکار غیرقانونی حیوانات در سال های اخیر به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده. یک شاخ کرگدن تقریبا ۴ کیلوگرم است و کیلویی ۶۰ هزار دلار به خریدار نهایی عرضه می شود بنابراین یک شاخ کرگدن تقریبا ۲۵۰ هزار دلار فروش می رود.” اولین پرواز آزمایشی در دسامبر ۲۰۱۳ انجام شد، در همکاری با سازمان حیات وحش کنیا.

 

رابرت بریر می گوید: «هواپیما را با دوربین ردیابی حرارت در شب پرتاب کردیم. و خیلی جالب است که با این دوربین در شب می شود کرگدن ها را مثلا وقتی که برای آب خوردن کنار آب می روند دید. با این سیستم می توانیم هواپیما را بالای سر حیوانی که شناسایی کرده در آسمان بگردانیم و سیستم های پرواز خودکار آن را در یک دایره نگه می دارد و دوربین را بر حیوان متمرکز نگه می دارد.»

 

مسئولان می گویند این هواپیماها نقش بازدارنده فوق العاده ای بازی می کنند. اما یک هواپیما مسلما کافی نیست چرا که مساحت پارک لاکپیا حدود ۴۰ هکتار است.

 

یک هواپیما را در ارتفاع ۲۰۰ متری قرار دهید و به گفته مسئولان مثل این است که بخواهید در یک خرمن دنبال سوزن بگردید. با این حال خیلی ها فکر می کنند که داشتن ناظری مثل این در آسمان بخش مهمی از حفاظت از حیات وحش خواهد بود.

 

رابرت بریر می گوید: «متاسفانه به نظر من هیچ راه حل آسانی وجود ندارد بنابراین علاوه بر جنبه امنیتی هواپیما ما این را یک فرصت خوب برای جمع آوری اطلاعات می دانیم. مثل سرشماری حیوانات در حیات وحش. پرواز بر فراز پارک و شمارش حیوانات و زیر نظر گرفتن جمعیت آنها در طول زمان. ممکن است از آن بتوان برای بررسی وضعیت سلامتی یک کرگدن خاص استفاده کرد.»

 

«به نظر من یکی از چیزهای هیجان انگیز در آینده استفاده از فناوری شناسایی اتوماتیک خواهد بود. نرم افزارهایی که الان درحال به بازار آمدن است قادر به تشخیص و شناسایی حیوانات منفرد هستند بنابراین هواپیماهای بدون سرنشین می تواند نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست و تحقیق علمی ایفا کند.»

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها