به سوی لداخ روایت فلیپه فتیپالدی از منطقه لداخ؛ واقع در مرز سه کشور

به سوی لداخ

ترجمه اختصاصی نوریاتو: فلیپه فتیپالدی در سال ۱۹۸۲ در برزیل متولد شد. او فارغ التحصیل رشته روزنامه نگاری است و در حال حاضر مشغول عکاسی پروژه های شخصی خود در زمینه مسائل اجتماعی و زیست محیطی است. فتیپالدی تاکنون با نشریات معتبری همچون نشنال جئوگرافیک همکاری داشته است.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، فلیپه فتیپالدی در استیتمنت مجموعه عکس خود با عنوان «به سوی لداخ» می نویسد:

 

لداخ منطقه ای در سه کشور هند، چین و پاکستان است که در کنار رشته کوه هیمالیا قرار گرفته است. منطقه ای که از نظر جمعیتی جز یکی از کم تراکم ترین مناطق جهان به شمار می رود. تنها دو راه ارتباطی وجود دارد که این منطقه را به بقیه هندوستان متصل می کند. راه هایی که در گذشته، ۸ ماه از سال با برف مسدود می شد. جدایی، فقدان منابع و شرایط نامساعد به ایجاد یک فرهنگ منحصر به فرد در این منطقه کمک می کرد. فرهنگی که توسط فلسفه بودایی شکل گرفته و بر اساس تفکر مراقبه شخصی ایجاد شده بود.

 

در دهه ۱۹۵۰ زمانی که تنش و درگیری نظامی در سرتاسر مرز میان هند، چین و پاکستان رو به افزایش گذاشت، همه چیز در این منطقه شروع به تغییر کرد. دو جاده ساخته شد که یکی از آنها لداخ را به ایالت جنوبی هیماچال پرادش، متصل می کرد و دیگری به سمت شرق یعنی ایالت جامو و کشمیر منتهی می شد.

 

در شهر لِه (شهری در منطقه لداخ)، زیرساخت هایی به منظور حضور حجم زیادی از گردشگران که هر روز به منطقه وارد می شوند، ساخته شد. از این رو مرکز شهر شاهد ساخت پمپ بنزین، کارگاه ها و بازارهایی بود که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شد. در سال ۱۹۷۴، غیرنظامیان اجازه حضور در شهر را پیدا کردند. شهرنشینی شدید پس از دهه ۱۹۷۰، نه تنها زیرساخت ها و کالاهای صنعتی در منطقه لداخ را افزایش داد بلکه تصویری شاعرانه و رویایی از فرهنگ غربی را ارائه کرد.

 

شهر لِه در حال گذر از فرآیندی است که در بسیاری از فرهنگ های دیگر تجربه شده است. فرهنگ هایی که در انزوا قرار گرفته بودند و در نهایت پذیرای نفوذ خارجی شدند. امروزه لداخ برای بزرگترین چالشی که تاکنون با آن مواجه شده، معروف شده است. چالشی بسیار جدی تر از انزوا و یا آب و هوای سخت. چالشی به نام تجربه کردن مدرنیزاسیون.

 

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر