موضوعات مهم

۱۰ کلید طلایی عکاسی خیابانی با پائو بوسکاتو

۱۰ کلید طلایی عکاسی خیابانی با پائو بوسکاتو

نوریاتو: پائو بوسکاتو عکاس اسپانیایی است که هم‌اکنون در اسلو (نروژ) زندگی می‌کند. او در سال ۲۰۰۹ به این شهر نقل مکان کرد. او عضو گروهی به نام «جمع خیابانی» است، گروهی جهانی که تمرکز خود را بر روی عکاسی خیابانی قرار داده است.

 

به گزارش مجله نوریاتو، پائو بوسکاتو علاقه خاصّی به استفاده از طنز در عکس‌هایش دارد و این امر را با ایجاد ترکیب‌های غیرواقعی تحقق بخشیده است. کاری که فقط از یک استاد عکاس خیابانی برمی‌آید. عکاسی خیابانی شاخه‌ای از عکاسی مستند بوده که انسان را به عنوان موضوع اصلی عکس مورد توجه قرار می‌دهد.

 

ثبت لحظات حضور انسان در محیط، گاه مبهم و غیر قابل تفسیر و یا حتی سورئال است. روابط میان انسان‌ها با محیط شهری، ناهنجاری‌های اجتماعی و… مانند کلماتی هستند که با ترکیب عناصر محیط شهری تبدیل به یک جمله معنادار شده و ماهیت سوژه را دستخوش تغییر می‌کنند. لحظه قطعی، نیش‌دار، غیر منتظره، و یا طناز از ویژگی‌های عکاسی خیابانی بوده و عکاس را مجاب به تخیل کردن می‌کند.

 

پائو بوسکاتو در گفتگویی ۱۰ نکته طلایی در خصوص عکاسی خیابانی را با علاقمندان این رشته به اشتراک گذاشته است.

 

۱- اجتناب از وسایلی که باعث عدم تمرکز می‌شوند.

 

به حداقل رساندن تجهیزات عکاسی خود کمک می‌کند که به آنچه واقعاً مهم است (عکس) تمرکز کنید، یک دوربین و لنزی انتخاب کنید و برای مدت طولانی فقط از آن استفاده کنید تا روال کار دوربین به دستتان آمده و بتوانید در مواقع عکاسی به طور غریزی از آن استفاده کنید.

 

پائو بوسکاتو مجله عکس نوریاتو

 

۲- همیشه دوربین با خود حمل کنید.

شما هرگز نمی‌دانید چه زمانی ممکن است یک صحنه جالب رخ دهد، و بهترین فرصت‌ها همیشه در مکان‌های دور از انتظار رخ می‌دهند، بنابراین همیشه همراه داشتن یک دوربین ایده خوبی می‌تواند باشد. اگر بخواهم دوربینی برای اینکار به شما پیشنهاد کنم یک Ricoh GR و یا Fuji X100 است. هر دو برای حمل و نقل می‌باشد در همه جا پاسخگو است.

 

۳- مطالعه و بازدید از موزه‌ها

برای الهام‌یافتن در عکاسی فقط از کتاب‌های عکاسی استفاده نکنید. تمامی هنرها بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند و خواندن ادبیات خوب و یا تجربه مشاهده یک هنر عالی می‌تواند شما را به دیدن چیزهای مختلفی سوق دهد. این کار ذهن شما را گسترش داده و دید شما را شفاف‌تر می‌کند.

 

پائو بوسکاتو مجله عکس نوریاتو

 

۴- شانس خود را امتحان کنید

 

در عکاسی خیابانی شانس یک عامل مهم است، اما رایگان به دست نمی‌آید. اگر خواهان شانس هستید باید بسیار مصر و صبور باشید. هر چه بیشتر کار کنید شانس شما هم بیشتر خواهد بود.

 

۵- بر روی صحنه بیشتر کار کنید

 

هنگامی‌که شانس به شما رو آورد و یک صحنه عالی بدست آوردید، فقط یک شات از آن نگیرید. بیشتر از آن عکس بگیرید و با حرکت در اطراف سوژه، از زوایای مختلف، از آن عکاسی کنید حتی زمانی‌که فکر می‌کنید به عکسی که می‌خواستید رسیده‌اید چند عکس دیگر بگیرید زیرا اغلب اوقات عناصر غیرمنتظره و یا چیزهای دیگر ممکن است عکس شما را خراب کنند.

 

پائو بوسکاتو مجله عکس نوریاتو

 

۶- اعتماد به نفس داشته باشید

 

عکاسی خیابانی یک تمرین علمی نیست، یک روز کار می‌کند و روز دیگر نخواهد کرد، پس بهتر است به دنبال بینش خود رفته و به چیزهای شگفت‌انگیزی که در گوشه کنارها نمایان می‌شوند اعتماد کنید.

 

۷- مشاهده کردن

 

بسیار مهم است که شما از طریق مشاهده پیش‌بینی کردن را یاد بگیرید. اینکار برای پیدا کردن بهترین موقعیت و یا برای پیش‌بینی حرکات یا رفتار مکرّر افراد بسیار مفید می‌باشد. تمرین عکاسی خیابانی در مورد فهم این است که چگونه مردم در فضاهای عمومی حرکت و رفتار می‌کنند.

 

پائو بوسکاتو مجله عکس نوریاتو

 

۸- وسواسی باشید

 

بله وسواسی… به نحو مثبت. این باعث می‌شود که شما بیشتر راه بروید، مُصر باشید، بیشتر نگاه کنید و همیشه هوشیار باشید. در نهایت مهم‌تر از همه، چیزی است که واقعاً به آن علاقه دارید، نه اینکه فقط خوشتان بیاید. اگر شما عاشق آن باشید این وسواس مثبت را به همراه خواهید داشت و از تمام وقت مورد نیاز خود نهایت لذت را خواهید برد.

 

۹- چشمان خود را آموزش دهید

 

این دوربین شما نیست که عکاسی شما را متفاوت سازد، بلکه چشمان شماست، دید شماست… مشاهده عکس‌های استادان عکاسی به شما کمک می‌کند تا بفهمید که چگونه آنها ترکیب فریم خود را می‌بستند، این کار به شما امکان تشخیص بهترین صحنه برای عکاسی را می‌دهد.

 

پائو بوسکاتو مجله عکس نوریاتو

 

 ۱۰- کارت شناسایی همراهتان داشته باشید

 

اگر شما در عکاسی خیابانی جدی هستید حتماً با خود کارت شناسایی (یا مجوز عکاسی) حمل کنید. در برخی موقعیت واقعاً لازم می‌شوند. همین هفته گذشته بود که دو مأمور فقط به خاطر اینکه از یک رویداد مهم عکاسی کردم سراغ من آمدند و کیف‌ام را تفتیش و از من بازجویی کردند. آنجا بود که افسوس خوردم چرا کارت شناسایی به همراه نداشتم.

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها