موضوعات مهم

عکس روز: پیروزی اراده مردم در ارمنستان

عکس روز: پیروزی اراده مردم در ارمنستان

نوریاتو: سرژ سرکیسیان، نخست‌وزیر ارمنستان در پی اعتراض‌های گسترده چند روز گذشته در این کشور استعفا کرد. این در حالی است که نیکول پاشینیان رهبر اپوزیسون این کشور، که روز گذشته به همراه دو تن دیگر از رهبران مخالفان بازداشت شده بود امروز آزاد شد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو به نقل از سی ان ان،  شمار چشمگیری از سربازان ارتش ارمنستان به صف تظاهرکنندگان مخالف نخست‌وزیر این کشور پیوستند.

 

پلیس این کشور روز یکشنبه سه تن از رهبران اپوزیسیون را به همراه ۲۰۰ تن تظاهرکننده بازداشت کرده بود، کاری که با انتقاد اتحادیه اروپا روبرو شد. پارلمان این کشور،‌ روز دوم مارس سال ۲۰۱۸ آرمن سارکیسیان، نخست وزیر سابق و سفیر ارمنستان در بریتانیا را به عنوان رئیس جمهور ارمنستان انتخاب کرد. مخالفان دولت، انتخاب وی را که از دوستان و متحدان سرژ سرکیسیان است، جابجایی قدرت در یک حزب می‌دانند.

 

بر اساس اصلاح قانون اساسی که در سال ۲۰۱۵ به همه پرسی گذاشته شد، ریاست جمهوری به مقامی تشریفاتی بدل شد و قدرت اصلی در اختیار نخست وزیر قرار گرفت. مخالفان این تغییر در همان زمان نیز آن را در راستای ماندن سرژ سرکیسیان در قدرت می‌دانستند.

 

ارمنستان کشور کوچک و تقریبا فقیر در قفقاز جنوبی در دو هفته گذشته شاهد موجی از اعتراضات خیابانی علیه “سرژ سرکیسیان” نخست وزیر ارمنستان بود که در نهایت به استعفای او از قدرت انجامید و مخالفانش به پیروزی رسیدند.

 

اما ماجرای اعتراضات علیه سرکیسیان از کجا آغاز شد؟

 

سرکیسیان ۶۳ ساله که یکی دیگر از سیاستمداران نزدیک به روسیه و دارای پست و مقام در حزب کمونیست شوروی سابق بود، از سال ۲۰۰۸ به مدت دو دوره ۵ ساله تا ۹ آوریل سال جاری میلادی- دو هفته پیش- رییس جمهوری ارمنستان بود.

 

پیروزی اراده مردم در ایروان ارمنستان مجله عکس نوریاتو

 

او سه شنبه هفته گذشته نیز با وجود اعتراضات خیابانی احزاب مخالف و مردم معترض در ایروان و برخی دیگر از شهرهای بزرگ ارمنستان از سوی فراکسیون اکثریت پارلمان به عنوان نخست وزیر انتخاب شد. نخست وزیر هم اکنون و بر اساس قانون اساسی اصلاح شده ارمنستان مهم‌ترین و قدرتمندترین مقام ارمنستان محسوب می‌شود و سمت رییس‌جمهوری با اصلاح صورت گرفته در سال ۲۰۱۵ به مقامی تشریفاتی تبدیل شده است.

 

نظام حاکم بر ارمنستان تا زمان همه‌پرسی سال ۲۰۱۵ یک نظام ریاستی بود اما حزب حاکم ” جمهوریخواه” – به رهبری سرکیسیان- در جریان همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی در سال ۲۰۱۵، نظام حاکم بر ارمنستان را به نظام پارلمانی تبدیل کرد و با وعده اینکه در دولت آتی پس از پایان دوران ریاست جمهوری دیگر برای کسب قدرت تلاش نخواهد کرد، برای اصلاح قانون اساسی و تغییر نظام ریاستی به پارلمانی از مردم رای مثبت گرفت.

 

اما خلف وعده او پس از پایان دوران ریاست جمهوری و کسب عنوان نخست وزیری – با توجه به اکثریت داشتن حزب حاکم جمهوریخواه تحت رهبری سرکیسیان در پارلمان- نارضایتی بخش عمده ای از مردم و احزاب مخالف را در پی داشت.

 

ریشه اعتراضات اخیر  در واقع در اصرار سرکیسیان به ماندن در اریکه قدرت نخست کشور و خلف وعده او به مردم و احزاب مخالف مبنی بر عدم تلاش برای کسب کرسی نخست وزیری پس از پایان دوران ریاست جمهوری در ۹ آوریل ۲۰۱۸ بوده است.

 

پس از اینکه سرکیسیان با خلف وعده بار دیگر با کسب مقام نخست وزیری به مقام نخست کشور تبدیل شد، مردم معترض و احزاب مخالف بیش از ۱۰ روز در خیابان‌های ایروان – پایتخت ارمنستان – و ” گیومری” و “وانادزور ” – دو شهر بزرگ دیگر ارمنستان- به تظاهرات پرداختند و شرط پایان اعتراضات را کناره‌گیری سرکیسیان از قدرت اعلام کردند.

 

دولت حزب جمهوریخواه سرکیسیان نخست در برابر اعتراضات مقاومت کرد و حتی در واپسین روز پیش از مجبور شدن به استعفا، ” نیکول پاشینیان” رهبر معترضان را دستگیر کرد، اما در نهایت امروز سرکیسیان مجبور به استعفا شد و مخالفان و مردم معترض به یک پیروزی سیاسی رسیدند.

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها