موضوعات مهم

پشت نقاب: سفر به مکزیک دهه ۱۹۸۰ عکس های عباس عطار از مکزیک و مردم آن

پشت نقاب: سفر به مکزیک دهه ۱۹۸۰

ترجمه اختصاصی نوریاتو: عباس عطار عکاس نامدار ایرانی هفتاد و چهار سال پیش در ایران متولد شد. او فارغ‌التحصیل رشته مطبوعات و ارتباطات در انگلستان بود. از سی‌وپنج سال پیش تاکنون علاوه بر عضویت در آژانس بین‌المللی عکس مگنوم، از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ ریاست دوره‌ای این آژانس را بر عهده داشته است و در ۲۸ آوریل ۲۰۱۸ در پاریس در گذشت.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، عباس عطار در دهه ۸۰ میلادی ۹ سفر به مکزیک داشت. او در این سفرها از چشم اندازهای فرهنگی این کشور که میان سنت های باستانی و جامعه معاصر از بین رفته اند، عکاسی کرد.

 

نتیجه این ۹ سفر در دوره ای سه ساله می تواند نشانگر توجه ویژه عباس عطار به مکزیک باشد. عکس هایی که به عنوان سندی خاطره انگیز از ماجراجویی پورشور به مخاطب معرفی می شوند. در این عکس ها تضادی میان کشوری باستانی، سوژه ها و افراد به چشم می خورد. همچنین مخاطب با این تضاد می تواند مدرن شدن این کشور را بیش از پیش مشاهده کند.

مکزیک کشوری است که به طرزی وحشیانه فتح شده و ساکنان آن بعد از این اتفاق یاد گرفته اند که فرهنگ خود را در پشت نقابی پنهان سازند. عباس چندین سفر به این کشور داشت و به گونه ای از آنجا عکاسی کرد که گویی در حال نوشتن رمانی درباره آن است. همچنین به رسالت روزنامه نگاری خود عمل کرده و دائما از سوژه های مختلف عکاسی کرد.

 

عباس عطار هم از طریق عکس هایش و هم گزیده فعالیت ژورنالیستی روزانه خود در مکزیک، توانست اثرات دوره انتقال و گذر این کشور را به سوی کشوری مدرن به تصویر بکشد و همچنین علل این گذار را از منظر تاریخی مورد بررسی قرار دهد. این عکس ها در کتابی با مقدمه ای از کارلوس فوئنتس (نویسنده مکزیکی) منتشر شد. مقدمه ای که بینشی عالی برای فهم و درک عکس های عباس در اختیار ما می گذارد.

 

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر