موضوعات مهم

فرزندان ابراهیم عکس های عباس عطار از مراسم مذهبی ادیان ابراهیمی

فرزندان ابراهیم

ترجمه اختصاصی نوریاتو: عباس عطار عکاس نامدار ایرانی هفتاد و چهار سال پیش در ایران متولد شد. او فارغ‌التحصیل رشته مطبوعات و ارتباطات در انگلستان بود. از سی‌وپنج سال پیش تاکنون علاوه بر عضویت در آژانس بین‌المللی عکس مگنوم، از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ ریاست دوره‌ای این آژانس را بر عهده داشته است و در ۲۸ آوریل ۲۰۱۸ در پاریس در گذشت.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، عباس در سال ۱۹۹۲ سفری به عربستان داشت تا مناسک یکی از بزرگترین ادیان جهان را به تصویر بکشد. او درباره این سفر از هنرمند بزرگ فرانسوی به نام ادگار دگاس با اشاره به مطالعات ده ها ساله اش در مورد ادیان جهانی، نقل قولی می آورد: «مسافران مکه هرگز قرار نبود به مقصد برسند.»

 

عباس عطار درباره این سفر و عکاسی از مراسم حج مسلمانان می گوید:« از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰ از انقلاب ایران عکاسی کردم. سپس برای مدت هفت سال، از سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۳ به سرزمین مسلمانان سفر کردم. از سین کیانگ به مراکش، از لندن به  تیمبوکتو، نیویورک و در آخر مکه. در این سفرها از زندگی روزمره مسلمانان، مراسم های مذهبی و معنویت و همین طور ظهور اسلام، تعصبات و خشونت آن عکاسی کردم.

 

این سفر باعث شد تا به درک تنش های داخلی رایج در محیط های کاری جوامع مسلمان علاقه مند شوم. من در این عکس ها به دنبال این بودم تا تضاد میان ایدئولوژی سیاسی و تمایل جهانی برای مدرنیته و دموکراسی را به نمایش بگذارم.

 

سپس به مدت ۶ سال، از سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ از جوامع مسیحی در سرتاسر دنیا با همان نگاه انتقادی عکاسی کردم. با شروع هزاره سوم، سال ۲۰۰۰، خود را به عنوان تقویمی جهانی و همین طور نماد تمدن غربی به دنیا تحمیل کرد. آن سال یعنی سال ۲۰۰۰، یهودیان سال ۵۷۶۰ خود و مسلمانان سال ۱۴۲۰ شان را جشن می گرفتند.

 

در طی این سفرها، از یهودیان نیز عکاسی کردم، کسانی که خود را فرزندان ابراهیم می دانند و ادعا می کنند که اجداد مشترکی با مسیحیان و مسلمانان دارند.

 

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر