موضوعات مهم

عکس روز: جاری شدن گدازه های آتش‌فشانی در هاوایی

عکس روز: جاری شدن گدازه های آتش‌فشانی در هاوایی

نوریاتو: پس از فوران آتشفشان کیلاویا در هاوایی که بر اثر آن گذاره‌های مذاب در سطح منطقه به حرکت درآمده و گازهای خطرناک به مناطق مسکونی رسیده است، دستور تخلیه اجباری برخی از مناطق این جزیره به اجرا گذاشته شد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو به نقل از خبرگزاری فرانسه، حدود هزار و هفتصد نفر از ساکنان لیلانی استیتس، یکی از نواحی جزیره بزرگ هاوایی به اجبار تخلیه شدند.

 

اداره زمین‌شناسی آمریکا اعلام کرد: «بخار داغ سفید و دود آبی رنگ از یکی از شکاف‌های آتشفشانی این ناحیه متصاعد و در سطح منطقه پخش شد.»

 

اداره زمین‌شناسی آمریکا اگرچه عنوان کرده که فوران این آتشفشان حدود ساعت ۶.۳۰ دقیقه به وقت محلی متوقف شده ولی در عین حال هشدار داده که فعالیت‌های آتشفشانی بیشتر و فوران مواد مذاب ممکن است ادامه یابد.

 

اداره دفاع غیرنظامی هاوایی از ساکنان مناطقی که دستور تخلیه آنها صادر شده خواست به این مناطق نزدیک نشوند و اداره آتشنشانی نیز پخش «گاز بسیار خطرناک دی اکسید سولفور در سطح منطقه» را تشخیص داد.

 

آتشفشان پس از وقوع چندین زمین لرزه کوچک و ریزش بخشی از کف دهانه مخروط آن فعال شد.

 

فرماندار ایالت هاوایی پس از وقوع این آتشفشان دستور اضطراری برای اختصاص بودجه به کمک رسانی به مردم منطقه را صادر کرد.

 

تصاویر ضبط شده توسط رسانه‌های محلی نشان می‌دهند جویبار مواد مذاب در جنگل‌های اطراف آتشفشان کیلاویا در حرکتند.

 

اداره مدیریت بحران ایالت هاوایی گفت ساختمان‌های عمومی برای پذیرش ساکنان منطقه که تحت تاثیر این حادثه محل زندگی خود را ترک کرده‌اند، آماده شده است. مناطق مسکونی اطراف این آتشفشان حدود ۱۰ هزار نفر جمعیت دارد.

 

فرماندار هاوایی در عین حال گارد ملی این مجموعه جزایر را فعال کرده و از مردم خواست به توصیه‌ها و هشدار‌های نهادهای مسئول عمل کنند.

 

جانت باب یکی از زمین‌شناس‌های مرکز آتشفشان شناسی هاوایی به خبرگزاری فرانسه گفت: «دانشمندان از روز دوشنبه حرکت یک توده ماگما در لایه‌های زیرین دهانه آتشفشان را تشخیص داده و احتمال می‌دادند این کوه آتشفشانی فوران کند.»

 

او افزود با وجودی که شکاف‌های محل فوران مواد مذاب اکنون بسته شده‌اند «ولی در مجموع فعالیت‌های آتشفشان پایان نیافته و هنوز جای نگرانی هست.»

 

جزیره هاوایی موسوم به جزیره بزرگ، وسیع‌ترین جزیره از مجموع هشت جزیره اصلی است که این ایالت آمریکا در اقیانوس آرام را تشکیل می‌دهند. مجموعه جزایر هاوایی در عین حال در برگیرنده صدها جزیره کوچک آتشفشانی است.

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها