موضوعات مهم

مایکل جکسون روی دیوار؛ به روایت وارهول و دیگران 40 اثر هنری با موضوع سلطان موسیقی پاپ

مایکل جکسون روی دیوار؛ به روایت وارهول و دیگران

نوریاتو: گالری ملی پرتره همزمان با شصتمین زادروز مایکل جکسن میزبان ۴۰ اثر هنری با موضوع سلطان موسیقی پاپ جهان می‌شود.

 

به گزارش مجله نوریاتو به نقل از ایران آرت، گاردین اعلام کرد، این نمایشگاه «مایکل جکسون: روی دیوار» نام دارد و یکی از جالب‌ترین نقاشی‌های موجود در آن پرتره‌ای است که اندی وارهول سال ۱۹۸۴ از خواننده فقید آمریکایی کشید و روی جلد هفته‌نامه معتبر تایم رفت. جکسون در آن زمان ۲۶ سال داشت و وقتی در ۲۰۰۹ در ۵۰ سالگی از دنیا رفت، پربسامدترین چهره فرهنگی در هنر معاصر جهان بود. وارهول برای کشیدن چهره خواننده نامدار از پرتره معروف چهره خود الهام گرفته بود.

 

این دو چهره جنجالی دنیای هنر نخستین بار در ۱۹۷۷ در نیویورک با یکدیگر ملاقات کردند و این دیدارها بارها در استودیو۵۴ تکرار شد. وارهول بارها از جکسون عکاسی کرد؛ از جمله در کنفرانس خبری سال ۱۹۸۳ که خواننده نامدار برای برگزاری تور «پیروزی» برپا کرده بود. در نهایت هم از یکی از همان عکس‌ها برای کشیدن پرتره جکسون بهره برد و یک نقاشی ماندگار از چهره‌ای ماندگار خلق کرد.

 

«مایکل جکسون: روی دیوار» با مدیریت نیکلاس کالینان برگزار می‌شود و در آن ۴۰ اثر روی دیوار می‌رود؛ آثاری که یا با موضوع جکسون یا در واکنش یا پاسخ به او خلق شده‌اند. هر چند در این رویداد احتمالا پربازدید خبری از مجسمه جف کونز نخواهد بود؛ اثری که هنرمند نامدار سال ۱۹۸۸ از خواننده جنجالی و شامپانزه معروفش بابلز خلق کرده بود. کونز دوست داشت این مجسمه را به نمایشگاه امانت بدهد اما در حال حاضر هیچ نسخه قابل عرضه وجود ندارد.

 

گالری ملی پرتره که در میدان ترافالگر لندن واقع شده، در دورانی بسیار سخت به سر می‌برد. فقط در سال جاری میلادی ۲۴ نفر از کارمندان آن به دلیل سیاست تعدیل داوطلبانه از گالری رفتند و میزان بازدید از آن هم سال گذشته میلادی حدود ۳۰ درصد کاهش یافته بود. این آمار اندکی بیش از میانگین کاهش تعداد تماشاگران دیگر موزه‌ها و گالری‌های معتبر بریتانیا بوده است.

 

در حالی که نمایشگاه اخیر گالری ملی پرتره از آثار سزان بیش از ۱۳۶ هزار بازدیدکننده داشت، انتظار می‌رود آمار بازدید علاقه‌مندان و هواداران خواننده سرشناس آمریکایی از نمایشگاه بعدی خونی تازه در رگ‌های گالری جاری کند و اندکی به اوضاع بحرانی آن سر و سامان بدهد.

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها