موضوعات مهم

روستای گوریونگ در سئول روایت تصویری سوهاین کیم از بیغوله های شهر سئول

روستای گوریونگ در سئول

ترجمه اختصاصی نوریاتو: سوهاین کیم در سال ۱۹۷۹ در بوسان کره جنوبی متولد شد. او دانش آموخته طراحی عکاسی از دانشگاه هونگیک کره و کارشناسی ارشد در رشته عکاسی از دانشگاه ایلینوی شیکاگو است. کیم از توان بالقوه هنر به عنوان یک کاتالیزور برای تغییرات اجتماعی استفاده می کند. در حال حاضر این عکاس در دانشگاه سنت خاویر در شیکاگو در حوزه عکاسی تدریس می کند.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، سوهاین کیم در استیتمنت یکی از مجموعه عکس های خود با عنوان «روستای گوریونگ در سئول» می نویسد:

 

در سئول، روستای گوریونگ به عنوان یکی از بزرگترین بیغوله ها در منطقه گانگنام به شمار می رود. البته منطقه گانگنام ثروتمندترین منطقه شهر سئول محسوب می شود. منطقه ای که در دهه ۱۹۸۰، به منظور بازی های المپیک ساخته شد. در آن زمان مقامات در تلاش بودند تا به زور ۴۰ ناحیه پست و خراب در منطقه گانگنام را بازسازی کنند. به همین دلیل هزاران نفر از ساکنان این بیغوله ها را از خانه هایشان بیرون انداختند. مادر من در دهه گذشته در روستای گوریونگ زندگی کرده و من نیز سه سال قبل از مهاجرتم به شیکاگو در آن روستا زندگی می کردم.

 

در زمستان سال ۲۰۱۴ و پاییز ۲۰۱۵، به مدت شش هفته در روستای گوریونگ با مادرم زندگی کردم تا بتوانم تعدادی عکس های مستند از این روستای دورافتاده و مخروبه تهیه کنم. البته همزمان یکسری خدمات اجتماعی مانند گرفتن عکس پاسپورت و عکس های ترحیم انجام می دادم. به دنبال این بودم تا از موقعیت خود به عنوان ناظر درونی استفاده کنم تا ناظری خارجی.

 

عکس های پرتره اعضای خانواده خودم و همسایه ها را در محیط زیست شهری ناهنجار آن منطقه کنار هم می گذاشتم. قصدم از این کار نه تنها تاکید بر تناقضات ناگسستنی مکان هایی بود که به وسیله سیاست های اقتصادی نئولیبرال در آن منطقه شکل گرفته بودند، بلکه به دنبال آن بودم تا روابط شخصی و خصوصی افراد ساکن در این روستا را هم روایت کنم.

 

کار مستندی که درباره این روستا انجام دادم، می تواند مجموعه ای خاص و اثرگذار باشد به این دلیل که در حال حاضر روستا برای بازسازی برنامه ریزی شده است. من به جای نشان دادن بدبختی و فقر در محله ها، به دنبال این بودم تا سوالی درباره دلایل سیاسی-اجتماعی و ساختاری بازسازی این روستا در ذهن ها به وجود بیاورم.

 

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر