موضوعات مهم

سواستفاده از نام آلفرد یعقوب زاده برای تبلیغ کلاس عکاسی اقدام عجیب سایت جهاد دانشگاهی واحد هنر

سواستفاده از نام آلفرد یعقوب زاده برای تبلیغ کلاس عکاسی

نوریاتو: در حالی که حدود دوماه پیش، نمایشگاه آلفرد یعقوب زاده در جشنواره جهانی فیلم فجر علی‌رغم اعلام قبلی، بدون حضور او برگزار شد. «جهاد دانشگاهی واحد هنر» در سایت رسمی خود در کنار تصویری از این عکاس شناخته شده، او را به عنوان استاد دوره آموزش عکاسی دیجیتال در ترم تابستان ۹۷ معرفی کرده، اما پیگیری‌های خبرنگار نوریاتو نشان داد از ابتدا قرار بر حضور این عکاس به عنوان مدرس این دوره، نبوده است.

 

به گزارش مجله نوریاتو، خبر آمدن عکاس نام آشنایی چون آلفرد یعقوب زاده، آن‌هم برای برگزاری دوره آموزشی حتما برای بسیاری از علاقه‌مندان عکاسی مسرت بخش است، اما اگر در جریان اتفاقات چند ماه اخیر باشید احتمالا اولین سوالی که برایتان پیش می‌آید این است که اگر سفر این عکاس برجسته به ایران به همین سادگی میسر بود چرا این اتفاق در جشنواره جهانی فیلم فجر نیافتاد و نمایشگاه «انتفاضه» او بدون حضورش برگزار شد.

 

اواخر فروردین ۹۷ بود که اعلام شد در بخش جنبی «زیتون‌های زخمی» نمایشگاهی از عکس‌های یعقوب زاده برگزار خواهد شد و خود او نیز برای افتتاح این نمایشگاه در تهران حاضر می‌شود، اما چند روز بعد خبر رسید که آلفرد یعقوب زاده علی‌رغم اعلام و تاکید مدیر بخش رویدادهای ویژه این جشنواره، در تهران حضور نخواهد یافت.

 

با وجود این‌که تنها دوماه از آن اتفاق می‌گذرد، سایت جهاد دانشگاهی واحد هنر در صفحه اول خود بنری را برای تبلیغ دوره‌های آموزش عکاسی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده که در کنار اعلام ثبت نام دوره «تخصصی عکاسی دیجیتال، دوره جامع عکاسی، تکنسین آتلیه عکاسی و مهارت‌های عمومی عکاسی» تصویری از آلفرد یعقوب زاده دیده می‌شود و زیر لینک ثبت نام نیز نوشته شده است: استاد آلفرد یعقوب زاده.

 

آلفرد یعقوب زاده مجله نوریاتو

 

این اطلاعیه هیچ جای شکی باقی نمی‌گذارد که یعقوب زاده قرار است در این مرکز آموزشی به عنوان استاد حاضر شود اما اگر روی لینک کلیک کنید با جدولی مواجه می‌شوید که نام استادها در آن درج شده ولی خبری از نام آلفرد یعقوب زاده در آن نیست.

 

 

به همین دلیل خبرنگار نوریاتو با شماره تماس‌های موجود در این سایت، تماس گرفت تا از جزئیات ماجرا با خبر شود. بعد از یک هفته پیگیری و صحبت با کسانی که هیچ اطلاعی از این موضوع نداشتند، یکی از مدیران این مجموعه در پاسخ گفت: «نه؛ این استاد در جهاد دانشگاهی تدریس ندارد.» از او پرسیده شد که دلیل استفاده از عکس و نام یعقوب زاده در بنر ثبت نام دوره‌های عکاسی چیست؟ که این مدیر پاسخ داد: «تنها خواستیم یادی از این استاد کرده باشیم!»

 

البته به احتمال فراوان خود هنرمند از این سواستفاده از نام و تصویرش کاملا بی‌اطلاع است و اطلاعیه سایت جهاد دانشگاهی واحد هنر جز سردرگم کردن مخاطبان فایده‌ای نخواهد داشت، اما از همه مهم‌تر این است که چنین استفاده‌ای از لحاظ اخلاقی و حقوقی نیز قابل دفاع نیست و باید پرسید مدیران این سایت بر چه اساسی به خود چنین اجازه‌ای داده‌اند؟

 

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر