موضوعات مهم

کاوه گلستان ضد جنگ‌ترین عکس‌ها را گرفته است

کاوه گلستان ضد جنگ‌ترین عکس‌ها را گرفته است

نوریاتو: پنجمین شنبه‌خوانی بهاران با عنوان شنبۀ کاوه گلستان برگزار شد.

به گزارش مجله نوریاتو، «شنبه کاوه گلستان» شانزدهم تیرماه، با حضور لی‌لی گلستان، ناهید موسوی، هوشنگ گلمکانی و مهرداد اسکویی در موسسۀ بهاران برگزار شد. آرش نعمتی مدیر این نشست با میهمانان جلسه دربارۀ زیست، نگاه و آثار کاوه گلستان به گفتگو پرداخت.

اولین سخنران این جلسه لی‌لی گلستان، مترجم و خواهر کاوه دربارۀ ادامه پیدا نکردن جایزۀ عکس کاوه گلستان ابراز تاسف کرد. او همچنین منشا تلخی‌ جهان عکس و فیلم‌های کاوه گلستان را پدرش دانست و گفت کاوه از ناحیۀ پدر خیلی تحت فشار بود و همیشه درصدد اثبات خودش به او بوده است.

 

سپس ناهید موسوی روزنامه نگار و همکار قدیمی کاوه گلستان از تجربۀ همکاری‌ با او صحبت کرد .وی به این اشاره کرد که کاوه اهل انبار کردن عکس‌هایش نبود و دوست داشت . هرچه زودتر عکس‌هایی که می‌گرفت را در معرض دید مخاطب قرار دهد. او همچنین گفت که کاوه در دوران جنگ و به عنوان عکاس، جنگ ضد جنگ‌ترین عکس‌ها را گرفته است.

هوشنگ گلمکانی، سردبیر مجلۀ فیلم ، روزنامه‌نگار و دوست و همکار کاوه سخنران بعدی این نشست بود . بعد از مقدمۀ کوتاهی دربارۀ حادثۀ مرگ کاوه گلستان گفت که نوع مرگ کاوه شایستۀ او بود و او با اینکه زود از این دنیا رفت اما با مرگی که شایستۀ او بود از این دنیا رفت . من وقتی روز سیزدهم فروردین سال هشتاد و دو خبر رفتنش را شنیدم با همۀ اندوهگین شدنم اما اصلا تعجب نکردم. گلمکانی دربارۀ آثار کاوه گلستان گفت که او بسیار آدم بی قرار و ناآرامی بود .

 

عکس‌هایش هم کاملا این را نشان می‌دهد. چرا که او اصلا اهل نشستن و عکاسی از طبیعت نبود . مثالش هم عکاسی از شهر نو و دوران انقلاب بود که عکاسی کردن از آنجا حتی با مجوز هم کار خیلی خیلی سختی بود. اما او با هر روشی برای عکاسی اجتماعی تلاشش را میکرد.

گلمکانی در توضیح روحیۀ بی قرار کاوه گلستان گفت که وقتی جنگ ایران و عراق تمام شد او دیگر مرد حادثه ها بود و هر جای دنیا جنگی بود با دوربینش به آنجا می‌رفت.

آخرین مهمان سخنران نشست مهرداد اسکویی، مستندساز بود . با بازگویی خاطره‌ای از زمان عکاسی کردن از کاوه گلستان روحیۀ گرم و پذیرای او را توصیف کرد.

در پایان این نشست رضا صورتی کارگردان و تهیه کنندۀ مستند «از سایه درآمدگان» دربارۀ نگاهش به آمیختگی زندگی و زمانۀ آثار  گلستان و به جاماندن رد این آمیختگی بر آثار گلستان صحبت کرد.

 

نشست‌های هفتگی شنبه خوانی بهاران هر هفته شنبه ها عصر در موسسۀ بهاران برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها