موضوعات مهم

مقصد روایت میشل فرانکفورتر از زندگی مهاجران آمریکای مرکزی

مقصد

ترجمه اختصاصی نوریاتو: میشل فرانکفورتر عکاسی اسرائیلی و فارغ التحصیل رشته عکاسی از دانشگاه سیراکیوز انگلستان است. او به مدت سه سال در نیکاراگوئه به عنوان خبرنگار برای آژانس خبری بریتانیا و رویترز و سازمان دیده بان حقوق بشر کار کرد و اثرات جنگ علیه غیرنظامیان را در این کشور به تصویر کشید. در سال ۲۰۰۵ با پروژه بلندمدت خود درباره هائیتی، دو جایزه ورلدپرس فوتو را به دست آورد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، میشل فرانکفورتر در استیتمنت مجموعه عکس خود تحت عنوان «Destino» می نویسد:

 

Destino در زبان اسپانیایی به معنی مقصد و سرنوشت است. این مجموعه عکس، سفرهای خطرناک مهاجران غیرقانونی آمریکای مرکزی را در امتداد شبکه قطارهای باربری به تصویر می کشد. قطارهایی که بی وقفه در سرتاسر مکزیک در حرکت هستند. آنها به امید پیدا کردن کار در ایالات متحده آمریکا تن به چنین سفر خطرناکی می دهند. مهاجرت این افراد تبدیل به افسانه ای از تبعید نسل های مختلف از کشورشان شده، سفرهایی که به طور فزاینده ای خطرناک تر می شوند. مهاجران با این قطارها به سمت آینده ای پر مخاطره به عنوان آخرین انتخاب شان، حرکت می کنند.

 

مطالعه بیشتر: رقص ماه

 

برخلاف مهاجران مکزیکی که تاریخ مهاجرت شان به ایالات متحده آمریکا به دهه ۱۸۸۰ برمی گردد، موج بی سابقه مهاجرت از کشورهای آمریکای مرکزی به ایالات متحده از قرن گذشته شروع شده، مهاجرت هایی که در نتیجه جنگ های خونین، دخالت آمریکا در جنگ سرد و شکست سیاست های تجارت بین المللی رخ داد. این اختلافات منطقه ای میراثی همچون قاچاق مواد مخدر، شکل گیری باندهای خلافکار، خشونت بالا و فقر بی سابقه را از خود به جای گذاشت.

 

در حال حاضر مهاجرت به عنوان یک مسئله تلقی می شود. داستان مهاجرت در همه زمان ها وجود داشته است. من دوره نوجوانی خود را با داستان های ماجراجویانه جک لندن و مارک تواین گذراندم و بعد شیفته داستان های مرزی کورمک مک‌کارتی شدم. هنوز هم می توانم بگویم که هیچ داستانی برای من مجذوب تر از روایت جوانی نیست که در بیابان هایی وحشی و خطرناک گرفتار شده باشد.

 

مطالعه بیشتر: نگاهی کوتاه به تاریخ طولانی عکاسی – قسمت سوم

 

مهاجران با هدفی خاص و نوعی انعطاف پذیری بی پروا، از سرزمین های خطرناک عبور می کنند و عمدتا بر عقل و محبت های اتفاقی غریبه ها تکیه می کنند. در این مجموعه تجربه افرادی را پوشش می دهم که در مواجه با شرایط سخت، سرنوشت خود را در دست می گیرند. درست شبیه قهرمان های داستان هایی که با خواندن زندگی شان، نوجوانی خود را سپری کردم.

 

 

 

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر