موضوعات مهم

رسانه‌های ایرانی بیزینس عکس و خبر ندارند محمدرضا عباسی عکاس ورزشی مطرح کرد؛

رسانه‌های ایرانی بیزینس عکس و خبر ندارند

نوریاتو: به تازگی نشست تجربه سفر خبرنگاران و عکاسان خبرگزاری مهر و روزنامه تهران تایمز به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با حضور محمدرضا عباسی و دیگر اهالی رسانه برگزار شد. عباسی در این نشست به مشکلات عکاسان ایرانی در رویدادهای بزرگ جهان از جمله جام جهانی اشاره کرد.

 

به گزارش مجله نوریاتو به نقل از اکو فارس، در این نشست محمدرضا عباسی، عکاس مطبوعاتی، در سخنانی با اشاره به اینکه متاسفانه باید اذعان کرد سخت‌ترین شرایط برای پوشش رسانه‌ای در میان نمایندگان همه رسانه‌های حاضر در جام جهانی امسال، به خبرنگاران و عکاسان مطبوعاتی از ایران تعلق داشت، گفت: در عین حال عدم شناخت کافی نمایندگان رسانه‌های ایرانی از قواعد و مقررات فیفا در رابطه با فعالیت رسانه‌ای در جام جهانی را باید از ضعف‌های آن‌ها برشمرد.

 

وی گفت: هیچ خبرنگار و عکاسی برای رسیدن به تمرین تیم ملی کشور خودش، یک ساعت و نیم در مسیر نبود بجز عکاسان و خبرنگاران ایرانی و این واقعاً اسفناک بود. ما هر روز باید اتاقمان را تحویل می‌دادیم و بارمان را به دوش می‌گرفتیم و ماموریتمان را انجام می‌دادیم و در برگشت، دوباره باید اتاقمان را تحویل می‌گرفتیم و این اتفاق مدام تکرار می‌شد.

 

عکاس خبرگزاری مهر اضافه کرد: در چنین شرایطی، انتظار کار حرفه‌ایِ رسانه‌ای در مقابل حتی کشور‌های اطراف ایران از قبیل: قطر و عمان، نباید داشت هر چند ما تمام تلاشمان را می‌کردیم که بهترین محصول (خبری و تصویری) را روی خروجی ارسال کنیم. آیا حتی تصور اینکه در جام جهانی برزیل، تنها ۲۷ ثانیه بعد از به ثمر رسیدن گل «مسی» به ایران، آژانس عکس «گتی» تصویر خود را از این گل روی سایت خودش بارگذاری کرد، برای ما و با امکاناتی که داریم، ممکن است؟!

 

وی همچنین از رفتار به گفته او غیرحرفه‌ای برخی همکاران خود در یکی از نشست‌های خبری کارلوس کی‌روش سرمربی ایران قبل از یکی از بازی‌های جام جهانی، که با رعایت نکردن اصول و قواعد مصوب جام جهانی از طرف فیفا، در زمینه عکاسی در نشست خبری، موجب شدند زمان گرفتن تصویر توسط عکاسان ایرانی از ۵ به ۳ دقیقه کاهش پیدا کند، اظهار تاسف و آن را مصداق بارز عدم شناخت نمایندگان اعزامی رسانه‌های ایرانی به رویداد‌های بزرگی در حد جام جهانی، عنوان کرد.

 

عباسی در بخش دیگری از این نشست بار دیگر به مشکلات عمدتاً اقتصادی رسانه‌های داخلی که پوشش رویداد‌هایی مانند جام جهانی را برای نمایندگان اعزامی آن‌ها سخت می‌کند، بازگشت و گفت: به جرات و با کمال تاسف می‌توانم بگویم که تنها نمایندگان رسانه‌ای که برای هزینه‌های خود در جام جهانی اصطلاحاً دو دو تا چهار تا می‌کردند، ایرانی‌ها بودند و خبرنگاران سایر رسانه‌ها به هیچ وجه با این مساله مواجه نبودند.

 

وی با اشاره به اهمیت کسب درآمد از طریق خبر و عکس توسط رسانه‌ها، در عین حال از بی‌توجهی رسانه‌های ایرانی به این مسئله گلایه کرد و گفت: رسانه‌های ما بیزینس عکس و خبر ندارند؛ لحظه لایی «وحید امیری» به «جرارد پیکه» را که در آن توپ دقیقاً میان پا‌های حریف اسپانیایی است، تنها من شکار کردم و این تصویر می‌توانست به رقم خوبی فروخته شود، اما چون رسانه‌های ایرانی ورود جدی به این حوزه ندارند، این تصویر، فقط به یک خاطره برای منِ عکاس تبدیل می‌شود.

 

عکاس خبرگزاری مهر در عین حال با اشاره به اینکه گروه عکس این رسانه در انتشار گزارش‌های تصویری هر یک از مسابقات فوتبال، دست کم یک ساعت از مابقی رقبا پیش بود، این موفقیت را نتیجه یک کار تیمی خوب در این گروه ارزیابی و همچنین تاکید کرد: در رویدادی مانند جام جهانی، واقعاً آن‌ها (میزبان و مسئولان برگزاری جام) همه کار انجام می‌دهند تا شما بهترین محصول رسانه‌ای را تولید کنید و لذا معتقدم اگر محصول، در نهایت کیفیت تولید و عرضه نشود، ضعف از شماست نه آنها.

 

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر