موضوعات مهم

تجلیل از یک یک عمر دستاورد «ژانگ ییمو» در جشنواره ونیز

تجلیل از یک  یک عمر دستاورد «ژانگ ییمو» در جشنواره ونیز

نوریاتو: ژانگ ییمو کارگردان چینی دو بار برنده جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز شده است.

 

به گزارش مجله نوریاتو، برگزارکنندگان جشنواره فیلم ونیز امسال با اعطای جایزه یک عمر دستاورد “افتخار فیلمساز ژیگر لوکولتر” از ژانگ ییمو کارگردان چینی تقدیر می‌کنند.

 

ژانگ ییمو ۶۶ ساله که یکی از چهره‌های محبوب لیدو است، برای “داستان کیو جو” (۱۹۹۲) و “نه یکی کمتر” (۱۹۹۹) دو بار شیر طلایی جشنواره ونیز را دریافت کرده و برای “فانوس سرخ را بلند کن” (۱۹۹۱) شیر نقره‌ای این جشنواره را برده است.

 

درام تاریخی/رزمی “سایه” (Shadow) تازه‌ترین فیلم ییمو در این دوره جشنواره ونیز در بخش خارج از مسابقه روی پرده می‌رود. او جایزه “افتخار فیلمساز ژیگر لوکولتر” را ششم سپتامبر پیش از اولین نمایش جهانی فیلم جدیدش دریافت می‌کند.

 

این جایزه به هنرمندی تعلق می‌گیرد که نقشی بدیع در سینمای معاصر داشته است. پیش‌ از این چهره‌هایی چون آنیس واردا، مانی راتنام، عباس کیارستمی، سیلوستر استالونه، آل پاچینو، اسپایک لی، برایان دی‌پالما و امیر نادری این جایزه را گرفته‌اند. جایزه “افتخار فیلمساز ژیگر لوکولتر” نخستین بار به تاکشی کیتانو فیلمساز ژاپنی اعطا شد و نام جایزه نیز از یکی از فیلم‌های او گرفته شده است.

 

به گزارش هالیوود ریپورتر، ژانگ ییمو به جرات معروف‌ترین و تأثیرگذارترین نسل پنجم فیلمسازان چینی است. او در ۱۹۸۸ با “ذرت سرخ” اولین فیلم خود برنده جایزه خرس طلای جشنواره برلین شد و اولین آسیایی بود که این جایزه را دریافت کرد. “جو دو” (۱۹۹۰) به کارگردانی ییمو اولین فیلم چینی بود که نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد. “فانوس سرخ را بلند کن” هم نامزد اسکار شد.

 

ییمو همچنین در ۲۰۰۰ برای فیلم “راه خانه” برنده جایزه بزرگ داوران جشنواره برلین همین‌طور جایزه کلیسای جهانی شد و در ۲۰۰۳ در برلیناله با فیلم “قهرمان” جایزه آلفرد بائر را برد. او در ۱۹۹۴ برای فیلم “زیستن” جایزه بزرگ داوران جشنواره کن و جایزه کلیسای جهانی را از آن خود کرد و در ۱۹۹۵ برای فیلم “مثلث شانگهای” جایزه بزرگ تکنیکی این جایزه را گرفت.

 

“یک زن، یک اسلحه و مغازه رشته‌فرنگی” و “دیوار بزرگ” از دیگر فیلم‌های اوست.

 

 

هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز ۲۹ اوت تا هشت سپتامبر (۷ تا ۱۷ شهریور) برگزار می‌شود.

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر