سیلوانو کامپه‌جی، طراح پوستر «کازابلانکا» درگذشت

سیلوانو کامپه‌جی، طراح پوستر «کازابلانکا» درگذشت

نوریاتو: سیلوانو کامپه‌جی طراح پوستر ایتالیایی فیلم های «بربادرفته»، «کازابلانکا» و «آواز در باران» درگذشت.

 

به گزارش مجله نوریاتو به نقل از مهر، سیلوانو کامپه‌جی نقاش و طراح پوستر هالیوود و یکی از مهم ترین هنرمندان گرافیک در تاریخ سینمای آمریکا در سن ۹۵ سالگی در شهر فلورانس درگذشت.

 

کامپه‌جی پوستر تعداد بسیاری از فیلم های مهم تاریخ سینمای آمریکا از جمله «بربادرفته»، «کازابلانکا»، «آواز در باران»، «یک آمریکایی در پاریس»، «داستان وست ساید»، «گربه روی شیروانی داغ»، «ژی ژی»، «بن هور» و «صبحانه در تیفانی» را طراحی کرده بود.

 

وی اولین بار در جنگ جهانی دوم از سوی صلیب سرخ آمریکا ماموریت یافت تا پرتره هایی را از سربازان آمریکایی پیش از بازگشتشان به وطن ترسیم کند. این موضوع موجب شد که درک او از موسیقی، فیلم و فرهنگ آمریکایی عمیق تر شود. پس از جنگ کامپه‌جی به شهر رم بازگشت . جایی که استودیوی مترو گلدوین مایر او را برای طراحی پوستر فیلم «بربادرفته» انتخاب کرد. همان پوستر مشهور نارنجی رنگ که کلارک گیبل و ویوین لی در جلوی تصویر هستند و آتلانتای در حال سوختن در پس زمینه قرار دارد.

 

در دهه های بعد کامپه‌جی پوستر ها و آثار گرافیکی تبلیغاتی پرشماری برای حدود سه هزار فیلم طراحی و تولید کرد. او این آثار را نه فقط برای استودیوی ام جی ام بلکه برای دیگر استودیوهای مهم هالیوود از جمله برادران وارنر، پارامونت، یونیورسال، کلمبیا و چندین استودیوی دیگر انجام داد.

 

امروزه بسیاری از تصاویر کامپه‌جی از هنرپیشه های هالیوود بدون درنگ به یاد آورده می شوند. از بین بازیگران زن می توان به تصویر لایزا مینه لی با کلاه لبه باریک و جوراب های سیاهش اشاره کرد. در میان ستاره های مرد نیز مارلون براندو سوار بر موتورسیکلت در فیلم «یک وحشی»، جان وین با دستمال گردن و کلاه کابویی، همفری بوگارت در لباس سفید در فیلم «کازابلانکا» و یا جیمز دین با لباس قرمز نیمه باز در فیلم «غول» همگی تصاویر آشنایی هستند که سیلوانو کامپه‌جی نقش به سزایی در تثبیت آن ها در ذهن دوستداران این هنر داشته است.

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر