موضوعات مهم

ویکی‌پدیا موزه ملی ریودوژانیرو را احیا می کند پس از ویرانی در آتش سوزی مهیب

ویکی‌پدیا موزه ملی ریودوژانیرو را احیا می کند

نوریاتو: ۲۰ میلیون اثری که در «موزه ملی ریودوژانیرو» برزیل وجود داشته ممکن است از بین رفته باشند اما ویکی‌پدیا در پی حفظ یاد آن‌ها و بازسازی موزه به صورت مجازی است.

به گزارش مجله نوریاتو، موزه ملی ریودوژانیروی برزیل که گنجینه‌ای از آثار هنری و تاریخی این کشور بود، هفته گذشته طعمه شعله‌های آتش شد.

 

موزه ملی ریودوژانیرو یکی از بزرگ‌ترین موزه‌ها در آمریکاست و بسیاری از آثار آن از جمله فسیل قدیمی‌ترین انسان در برزیل و همچنین شهاب‌سنگ پنج و نیم تنی که در سال ۱۷۸۴ کشف شد، در آتش‌سوزی از بین رفتند و دیگر جایگزینی ندارند.

 

حال ویکی‌پدیا به دنبال فراموش نشدن این آثار است. این سایت با انتشار توئینی از مردم خواسته تا چنانچه از هرکدام از اشیاء این موزه عکسی گرفته‌اند و در اختیار دارند برای آنها ارسال کنند تا خاطره اشیاء این موزه حفظ شود. بدین ترتیب ویکی‌پدیا می‌تواند با این تصاویر بانک جامعی تهیه کرده و موزه ملی ریودوژانیرو را به صورت مجازی بازسازی کند.

 

کاترین ماهِر مدیر اجرایی سایت «ویکی‌مِدیا» در مورد این حادثه گفت: «آتش در موزه ملی برزیل باعث ازبین رفتن ۲۰۰ سال خاطره و سابقه شده است. ما سخت در تلاشیم و همکارانمان در حال کار جمع‌آوری اطلاعات و تصاویر و مستندات در مورد آثار این موزه هستند تا بتوانیم اطلاعات تمام بخش‌های این موزه را بازیابی کنیم از اینرو از مردم هم تقاضا کرده‌ایم که با ارسال عکس‌ها و اطلاعات و هرآنچه که به درد می‌خورد ما را یاری کنند».

 

علت این آتش‌سوزی هنوز مشخص نشده لیکن با نزدیک شدن به موعد انتخابات ملی برزیل در ماه اکتبر میلادی موج انتقادات به شدت افزایش یافته است و مسئولین را در این مورد به بی‌کفایتی محکوم کرده‌اند.

 

مدیر این موزه اعلام کرده که بخش عمده‌ای از این مجموعه نابود شده لیکن هنوز میزان دقیق آن مشخص نشده است. مقامات مسئول می‌گویند که سازه این موزه آسیب دیده و برای ورود و بازدید ایمن نیست و سقف و دیوارهای داخلی هرآن ممکن است فرو بریزند.

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر