موضوعات مهم

تصاویر سوگواره‌ها به واقعیت هیات ها نزدیک است مسعود نجابتی:

تصاویر سوگواره‌ها به واقعیت هیات ها نزدیک است

نوریاتو: دبیر علمی هفتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیات گفت: آثار این جشنواره تحت تاثیر شعارها و جشنواره ها نیست که برای اهداف محدود و خاصی تولید شوند و همین ویژگی سبب شده است تصاویر این سوگواره به واقعیتِ هیات ها بسیار نزدیک باشد و مردم با آن ارتباط بگیرند.

به گزارش مجله نوریاتو به نقل از ایرنا، مسعود نجابتی  در نشست خبری هفتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیات گفت: آثار این جشنواره به دنبال مفاهیم کاربردی در روزمرگی هیات ها و مراسم مذهبی است و برای اهداف محدود و خاصی تولید نشده تا در وظیفه خطیر ارتباط با مخاطب دچار مشکل شوند.

دبیر علمی هفتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیات افزود: بزرگترین ویژگی این سوگواره تصاویری هستند که به واقعیت هیات ها بسیار نزدیک است و آثاری است که درطول سال در سوگواری ها و مراسم مختلف شکل گرفته و کاربردی هستند.

به گفته نجابتی این درحالی است که بسیاری از آثار جشنواره ها که مولفه های تخصصی را رعایت کرده و جایزه هم گرفته اند، در ارتباط با مخاطب ناتوان بوده اند.
وی اظهار کرد: آثار گرافیکی این جشنواره بعد از گرافیک تجاری بیشترین ارتباط مردمی را داشته است و پوسترهای هیاتی یکی از کالاهای فرهنگی بوده است که جامعه مذهبی به صورت کاربردی مورد استفاده قرار داده است.

نجابتی از تغییر رویکرد داوری در این رویداد خبر داد و گفت: در داوری پوستر سوگواره‌ عاشورایی، اجزای تشکیل دهنده یک اثرگرافیکی را تفکیک کردیم و داوران، این بخش ها را به صورت جداگانه داوری کردند.

وی افزود: به صورت معمول آثار در داوری ها به صورت کلی تایید و رد می شوند و بسیاری از آثاری که در جشنواره ها مورد تایید قرار نمی گیرند حداقل دارای یک ویژگی مثبت هستند که برای مثال در یک اثر ایده بسیار خوب است ولی اجرا ضعیف است و یا یک پوستر نوشتار خوبی دارد ولی بقیه اجزا دچار مشکل هستند. هدف از این نوع داوری در این رویداد، هدایت و تشویق افراد به سمت کار گروهی است.

نجابتی با اشاره به تاثیر کارگاه های آموزشی در حاشیه این جشنواره گفت:در کارگاه ها نیز همانند داوری آثار به صورت تخصصی به موضوع پرداخته شد، به عنوان نمونه تایپوگرافی به چند بخش مختلف تفکیک شده و از عناصر و مبانی اولیه شروع به آموزش خواهیم کرد.

 

**به دنبال جذب هنرمندان استان های محروم هستیم

رحیم آبروشان جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر نیز در این نشست خبری هدف از برگزاری این رویداد را نشر هنرمندانه مفاهیم عاشورایی دانست و افزود: به دنبال جذب هنرمندان استان های محروم در گوشه و کنار کشور هستیم و آثار تنها محدود به استان های بزرگ و کلان شهرها نیست و همچنین به دنبال حضور بانوان در این رویداد هستیم.

آبروشان با انتقاد از محتوای تبلیغات در جاده ها و اتوبان های کشور گفت: طرح‌هایی را به عنوان نذر فرهنگی در فضای مجازی قرار دادیم تا به صورت رایگان در فضای شهر از آنها استفاده شود درحالی که آزاد راه تهران – قم که مسیر مسافران خارجی و گردشگران مذهبی است و باید نماینده کشور اسلامی برای میلیاردها نفر باشد، پر از تبلیغات پفک و تخمه آفتابگردان است.

وی افزود: در این رویداد به دنبال برقراری ارتباط هنرمند با هیات های مذهبی هستیم و با از بین بردن این فاصله و ارج نهادن به جایگاه هنرمند به دنبال ورود هنر در تمامی مناسبت های مذهبی هستیم و این رویداد محدود به مراسم سوگواری نیست بلکه مراسم شادی همچون جشن ها و اعیاد یکی از وجوه ممتاز این سوگواره است.

علاقه مندان می توانند برای اطلاع از جوایز و قوانین شرکت در این رویداد به سایت poster.1542.org و photo.1542.org مراجعه کنند.

نشست خبری هفتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیئت با حضور مسعود نجابتی دبیر علمی این رویداد و رحیم آب‌فروش جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر در بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر