موضوعات مهم

پرنده مینا همدرد با مهاجران ناخواسته روایتی متفاوت از مهاجرت

پرنده مینا همدرد با مهاجران ناخواسته

ترجمه اختصاصی نوریاتو: اینکه هروز شاهد دنیای پر حوادث مردمی هستیم که از خانه‌هایشان رانده شده‌اند و در حال فرار هستند؛ خیلی ناراحت کننده است. بیشتر از هر وقت دیگری در تاریخ زندگی بشر، انسان‌ها مدام درحال مهاجر ت در زمین هستند. قصد بسیاری از این افراد فرار از ناعدالتی‌ها و یا ظلم و ستم است درحالی که برخی دیگر به دنبال یک زندگی بهتر می‌گردند. ما هزاران عکس از پناهجویانی دیده‌ایم که در قایق‌های خیلی شلوغی هستند. همچنین جنازه‌ها و جلیقه‌های نجات زیادی هم در ساحل‌ها دیده‌ایم.

 

رسانه‌های معروف گزارش‌های بیشماری از کمپ‌های پناهجویان منتشر کرده است و زندگی افرادی که می‌خواهند با فرهنگ و اجتماعات جدید خودشان آشنا شوند را تعقیب کرده‌اند. برخی از هنرمندان سعی کرده‌اند از تکنولوژی‌های جدید برای بیان این داستان به یک روش جدید و درگیر کننده استفاده کنند. با این‌حال جمعیت پناهجوها هر روز در حال بیشتر شدن است و صداهای زشت پوپولیسم و فاشیسم مهاجرها را به عنوان دلایل مشکلات اقتصادی و هزاران مشکل دیگر معرفی می‌کنند. حتی این افراد به عنوان تروریست‌هایی شناخته می‌شوند که به هر قیمتی شده باید بیرون از کشور نگه‌داری شوند.

 

یک قصه‌گوی هلندی، یک داستان جذاب و مناسب شرایط حال حاضر بشر تهیه کرده است تا ما را مجبور کند به روش دیگری به یک فرد خارجی نگاه کنیم که فقط به دنبال جایی برای زندگی در آرامش است. آنایس لوپز یک پرنده در سنگاپور پیدا کرده است که داستانش اشتراکات زیادی با مهاجرهای امروزی دارد. این هنرمند یک داستان غنی و پیچیده در مورد این پرنده که نامش مینا است بیان می‌کند. آنایس لوپز با استفاده از معانی و مواد مختلفی سعی می‌کند داستان خودش را نقل کند.

 

مهاجر یک داستان مولتی‌پلتفرم است که برای بیان آن از چندین عکس و طرح‌های کمیک برای بیان یک قصه استفاده شده‌است.

 

 

نمی‌خواهم قصه را اسپویل کنم. مهاجر، قصه زندگی آشفته “مینای جوان” را بیان می‌کند. مینا یکی از عضوهای خانواده سارها است و اصالتا اهل جاوا اندونزی است. این پرنده در اوایل قرن بیستم میلادی، طی مبادلات پرندگان آوازه‌خوان به سنگاپور آمد. اما در دنیای امروز این پرنده آزار و اذیت و حتی کشته می‌شود.

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها