موضوعات مهم

پیشرفت چگونه به نظر می‌رسد؟ نگاه سورئال لی کندی به رابطه بین انسان و طبیعت

پیشرفت چگونه به نظر می‌رسد؟

پیشرفت‌های انسان از بالا چطور به نظر می‌رسند؟ این تصاویر منظره،دید پرنده‌ها از محیط اطراف را به ما می‌دهد که تا به‌حال ندیده‌ایم. در نگاه اول، عکس‌های رنگی لی کندی مانند مناظر شهر اسباب‌بازی به نظر می‌رسند. کپی‌برداری‌های مینیاتوری از دنیای ما، خانه‌هایی یکسان که در یک خط صاف در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. فقط در نماهای نزدیک‌تر است که این بلوک‌های ساختمانی با شکل‌هایی که مانند نقطه در اطراف آن قرار گرفته‌اند، مانند مدل‌هایی از یک دنیای موازی و تخیلی به نظر نمی‌رسند.

 

در واقع این عکس‌ها تصاویر هوایی‌ای از دنیای ساخته دست ما هستند. ما به ندرت دنیای خودمان را از این چنین فاصله‌ای می‌بینیم و هنگامی که از نمای دید پرنده به آن نگاه می‌کنیم، رابطه بین انسان و طبیعت خیلی قشنگ و سورئال به نظر می‌رسد.

 

برخلاف عکس‌های مکانیکی که از دید دوربین ماهواره‌های گوگل‌مپ فقط با یک کلیک به شما یک نمای بالا-پائین می‌دهد، ترکیب‌بندی عکس‌های لی کندی به دقت رعایت شده است تا توجه ما را به رابطه‌مان با زمین و کارهایی که در آن انجام می‌دهیم جلب کند. انتخاب اینکه از فضاهای گسترده بیابان عکاسی کند، باعث شده است زیبایی این عکس‌ها مانند یک نقاشی و نقشه به نظر برسد تا محیط ساخته دست بشر! همین موضوع ما را دعوت می‌کند تا بتوانیم چیزی که در آینده قرار است اتفاق بیفتد را تصور کنیم. دید بالاتر از سطح خیابان ما را تبدیل به جویندگان بقایای دست بشر می‌کند و به ما این شانس را می‌دهد که قدم به قدم تسخیر محیط زیست به دست خودمان را ببینیم.

 

 

اما منظره‌های غیرقابل جایگزینی لی کندی خیلی ساکت هستند و خالی از فعالیت‌های شلوغ انسانی هستند که در آینده این محیط‌ها را پر می‌کنند. بدون هیچ قابلیت تعریف شده‌ای، بدون حس ارتباط و بدون هدف معمارانه‌ای ‌‌این نماهای عجیب و غریب، طبیعت را به عنوان یک بوم خالی بزرگ ارائه می‌کند که همواره آماده ساخته شدن و گسترش است. کندی در این باره می‌گوید: “تعامل انسان با محیط زیست، باعث ایجاد تقابل‌های جالبی می‌شود. از ابتدای تعامل با زمین تا هنگامی که بقایای به جا مانده طبیعت کنترل را به دست می‌گیرند و ظاهر انسانی را از بین می‌برد.” با در نظر داشتن این تنش‌ها، این عکاس استرالیایی علاقه دارد این سوال را بپرسد: پیشرفت چیست؟ پیشرفت چگونه به نظر می‌رسد؟

 

بیشتر بخوانید

ارسال نظر

پربازدیدترین ها