موضوعات مهم

تصاویر میشل شوان از گذر زمان در خانه‌های متروکه

تصاویر میشل شوان از گذر زمان در خانه‌های متروکه

ترجمه اختصاصی نوریاتو: عکاس آلمانی میشل شوان زمان خودش را در جستجوی فضاهای ترک‌شده‎‌ای می‌گذارند که طی سال‌ها بی‌توجهی پوسیده شده‌اند. با سفر در کل اروپا او از قلعه‌ها، ویلاها، تئاترها، هتل‌ها و دانشگاه‌هایی بازدید می‌کند که چندین سال است ترک شده‌اند. عکس‌های به دست آمده از این سفر، یک نگاه رمانتیک به چیزی است که انسان‌ها هنگام پیشرفت پشت سر خودشان به جای می‌گذارند.

 

فضاهای متروک

 

مطالعه بیشتر: سلفی در پرتره خانوادگی

 

به ازای هر مکانی که ظاهر تقریبا خوبی دارد، ساختمان‌های زیادی وجود دارند که رنگشان کم‌کم در حال ریختن است و اسکلت ساختمان را در معرض دید می‌گذارد. زمان هر ساختمانی را لخت می‌کند و آن را به حالت اولیه خودش باز می‌گرداند. گاه و بیگاه پیش آمده است که ببینیم طبیعت دوباره زمینی که مربوط به خودش بوده است را پس بگیرد.

 

خانه متروکه

 

مطالعه بیشتر: نقاشی هفته: ادوارد مانت، راه آهن

 

با اینکه این فضاها خالی از انسان هستند، هنوز هم حاوی دارایی‌های مادی هستند که انسان‌ها جا گذاشته‌اند. مبلمان، کاغذ، پیانو و لوستر چیزهایی هستند که مانند روح برای تسخیر این ساختمان‌ها که زمانی خیلی باشکوه بوده‌اند برجای مانده‌اند. با حضور این اشیاء و غیبت انسان‌ها، ما باید جاهای خالی را پر کنیم. این مکان‌های رمزآلود کجا هستند؟ چه کسی از آن‌ها استفاده کرده و چرا آن‌ها را ترک کرده‌اند؟

 

میشل شوان فضاهای متروک

 

مطالعه بیشتر: در قلب نبرد

 

قاب‌بندی حرفه‌ای میشل شوان یک چشم‌انداز وسیع از این فضاهای متروک به بیننده می‌دهد و به او اجازه می‌دهد با استفاده از سرنخ‌های کوچکی که داخل تصویر است، راز آن‌ها را کشف کند. فرقی ندارد این ساختمان‌ها با عناصر تزئینی گران قیمت پر شده باشند یا مبلمان بی‌تجمل؛ این عناصر، از شکوه سابق این ساختمان‌های ترک شده صحبت می‌کنند. در حقیقت میشل شوان با تمرکز روی لوکیشن‌های زیاد، توضیح می‌دهد که هیچ مکانی از گذر زمان در امان نیست. همانطور که زمان تغییر می‌کند، قطعات معماری که برای خدمت به عموم ساخته شده‌اند هم تغییر می‌یابند. این عکس‌ها، آخرین نفس‌های این ساختمان‌های فراموش شده هستند.

 

بیشتر بخوانید

ارسال نظر