موضوعات مهم

هفتاد سال عکاسی دون مک‌ کالین در تیت لندن

هفتاد سال عکاسی دون مک‌ کالین در تیت لندن

ترجمه اختصاصی نوریاتو: انگلیس با یک نمایشگاه از آثار قدیمی دون مک کالین چندین سال زحمات او را گرامی می‌دارد. از اواخر دهه ۱۹۵۰، دون مک‌ کالین ، به عنوان یکی از بزرگترین عکاس‌های جنگ عصر مدرن به شهرت رسیده است. حالا بیش از ۲۵۰ نمونه از عکس‌های جنگی و مستند او، دیوارهای نمایشگاه تیت بریتانیا را مزین کرده‌اند.

 

جنگ شمال ایرلند

 

دون مک کالین که در سال ۱۹۳۵ به دنیا آمده است، در ابتدا به عکاسی مستند از جامعه محلی خودش در پارک فینسبری پرداخت. این منطقه کم درآمد در شمال لندن، زمین تمرین اکثر فتوژورنالیست‌ها بود و هنگامی هم که دون مک کالین یکی از تصاویر خودش را که از یک گروه خلافکار محلی گرفته بود به مجله Observer فروخت، کار حرفه‌ای او شروع شد.

 

مطالعه بیشتر: جادوی جنگل در تصاویر نیل بورنر

 

عکاسی مستند

 

طی مدت شش دهه، دون مک کالین به صورت مرتب زندگی خودش را برای ثبت بحران‌های ملی و بین‌المللی به خطر می‌انداخت. او جنگ‌های ویتنام و شمال ایرلند را پوشش داد و به دلیل اینکه آسیب‌پذیری و ترس چنین رویدادهایی را به صورت کامل به تصویر می‌کشید، این تصاویر تحسین تعداد زیادی از منتقدان را برانگیخت. برخی از این تحسین‌ها به دلیل استعداد هنری این هنرمند بود که از آلفرد اشتیگلیتز تاثیر گرفته بود. با اینکه کارهای مستند مک کالین، فاصله بسیار زیادی با کارهای اشتیگلیتز دارد، قاب‌بندی و ترکیب‌بندی او نشان‌دهنده مشترکات این دو نفر است.

 

مطالعه بیشتر: نمادگرایی در هنر فریدا کالو

 

عکاسی جنگ

 

مک کالین هنوز هم فعال است و اخیرا نیز برای ثبت نابودی پالمیرا با بی‌بی‌سی به سوریه سفر کرده است. با این نمایشگاه، بیننده‌ها یک چشم‌انداز جامع از کارهای این هنرمند را می‌بینند. با توجه به کارهای مشهور این هنرمند و همزمان کارهای کمتر شناخته شده او به عنوان یک عکاس منظره، اشیا بی جان و پرتره، عموم مردم بیشتر با ذهن خلاق این هنرمند آشنا خواهند شد. این عکاس خودش هم در برگزاری این نمایشگاه دخیل بوده است و تک تک تصاویر را در اتاق تاریک خودش چاپ کرده است.

پالمیرا سوریه

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر