موضوعات مهم

زندگی کاری آنی لیبوتیز در یک نگاه از عکاسی برای رولینگ استون تا پوشش المپیک آتلانتا

زندگی کاری آنی لیبوتیز در یک نگاه

ترجمه اختصاصی نوریاتو: آنی لیبوتیز به عنوان یکی از بهترین عکاس‌های پرتره آمریکا شناخته می‌شود. او به خاطر استفاده از رنگ‌ها و ژست‌های برجسته در هنگام فعالیت در مجله رولینگ استون مشهور است.

 

آنی لیبوتیز، متولد ۲ اکتبر ۱۹۴۹ در واتربری، کنکتیکات است. در سال ۱۹۷۰ او به استخدام مجله رولینگ استون درآمد و به عنوان عکاس ارشد، یک ظاهر متمایز از این نشریه را به نمایش گذاشت. در سال ۱۹۸۳ او در مجله سرگرمی ونیتی فیر شروع به کار کرد و تصاویری تولید کرد که می‌توان آن‌ها را برجسته و محرک نامید.لیبوتیز برای کمپین‌های تبلیغاتی معروفی هم کار کرده است و تصاویر او در نمایشگاه‌های مشهور و کتاب‌های مختلفی در سراسر جهان به نمایش گذاشته شده‌اند

 

مطالعه بیشتر: میدان: پنج سال بعد

 

آنی لیبوتیز کاور رولینگ استون

 

عکاس ارشد مجله رولینگ استون

آنا لو لیبوتیز یکی از ۶ فرزند سم، گروهبان نیروی هوایی و مرلین لیبوتیز مربی رقص مدرن بوده است. در سال ۱۹۶۷، آنی لیبوتیز وارد موسسه هنری سان فرانسیسکو شد. با اینکه او در ابتدا برای کلاس‌های نقاشی ثبت‌نام کرده بود، حضورش در این نمایشگاه باعث شد وی عاشق عکاسی شود.

 

مطالعه بیشتر: از شانته لوپ تا شرق هند با هنری کارتیه برسون

 

پس از مدت کوتاهی زندگی در مزارع اشتراکی اسرائیل، آنی لیبوتیز زیبا به آمریکا برگشت و در سال ۱۹۷۰ برای مجله رولینگ استون که به تازگی کار خودش را در عرصه موسیقی راک آغاز کرده بود، درخواست همکاری فرستاد. سردبیر مجله جان ونر که تحت تاثیر نمونه‌ کارهای لیبوتیز قرار گرفته بود، به او شغل عکاس ثابت مجله را پیشنهاد داد. به مدت دو سال، آنی لیبوتیز که فقط ۲۳ سال سن داشت، به عکاس ارشد ارتقاء یافت و برای ده سال بعد نیز همین شغل را داشت. موقعیت او در مجله باعث شد او شانس همراهی گروه رولینگ استون را در تور بین‌المللی ۱۹۷۵ داشت ولی او این موقعیت را از دست داد و خودش را درگیر اعتیاد به مواد مخدر یافت.

 

آنی لیبوتیز دیوید کسیدی

 

هنگامی که با رولینگ استون کار می‌کرد، لیبوتیز تکنیک تجاری خودش را گسترش داد که شامل استفاده از رنگ‌های اصلی برجسته و ژست‌های شگفت‌آور بود که می‌توانید نمونه آن را روی یکی از طرح‌های روی جلد بت میدلر که از فیلم راک «The Rose» الهام گرفته است ببینید. آنی لیبوتیز تعداد زیادی از طرح‌های روی جلد رولینگ استون را کار کرده است. برای مثال می‌توان به تصویر لخت جان لنون که همسر خودش را با لباس کامل در آغوش گرفته است اشاره کرد. آنی لیبوتیز، این عکس را در ۸ دسامبر ۱۹۸۰ گرفته است و چند ساعت پس از گرفتن عکس، این عضو سابق بیتلز کشته شد.

 

مطالعه بیشتر: نامزدهای نهایی وردپرس فوتو ۲۰۱۹ – قسمت اول

 

آنی لیبوتیز کایتلین جنر

 

تصاویر روی جلد ونیتی فیر

 

در سال ۱۹۸۰، لیبوتیز رولینگ استون را ترک کرد و شروع به کار برای ونیتی فیر کرد. با یک مجموعه بزرگتر از سوژه‌ها، عکس‌‎های او برای این مجله از تصاویر روسای جمهور و بزرگان ادبیات تا سلبریتی‌هایی که نوجوان‌ها دوست دارند، متفاوت بود. تصاویر لیبوتیز به خاطر بودجه‌های بالایی که بعدها تبدیل به یک چالش مالی بزرگ شدند شناخته می‌شد.

 

ووپی گلدبرگ

 

مطالعه بیشتر: رنسانس هارلم

 

تا به امروز در تعداد زیادی از کاورهای ونیتی فیر از پرتره‌های آنی لیبوتیز استفاده شده است. دمی مور، ووپی گلدبرگ، سیلوستر استالونه و کایتلین جنر از مشهورترین سلبریتی‌هایی هستند که روی کاور این مجله قرار گرفته‌اند. لیبوتیز به خاطر درگیر کردن فیزیکی سوژه‌هایش شناخته می‌شود و یکی از پرتره‌هایی که گرفته است، پرتره کیت هرینگ است که خودش را مانند یک بوم، برای عکس رنگ‌آمیزی کرده است.

 

المپیک

در دهه ۱۹۸۰، آنی لیبوتیز شروع به کار روی چندین کمپین تبلیغاتی معروف کرد. یکی از مشهورترین پروژه‌های او برای امریکن اکسپرس بود. پرتره‌های او از سلبریتی‌هایی مانند المور لئونارد، تام سلک و لوسیانو پاواروتی باعث شد او در سال ۱۹۸۷ جایزه سلیو را ازان خود کند.

 

آنی لیبوتیز المپیک آتلانتا

 

در ۱۹۹۱، کلکسیون لیبوتیز که شامل بیش از ۲۰۰ عکس بود در گالری ملی پرتره واشنگتن به نمایش گذاشته شد. او اولین زنی بود که چنین افتخاری کسب کرده بود و در سال بعد نیز یک کتاب برای همراهی نمایشگاه منتشر شد. در سال ۱۹۹۶ آنی لیبوتیز عکاس رسمی بازی‌های المپیک آتلانتا بود. ترکیبی از عکس‌های سیاه و سفید او از ورزشکاران آمریکایی از جمله کارل لویس و میشل جانسون در کتاب پرتره‌های المپیک منتشر شد.

 

مطالعه بیشتر: آنسل آدامز و عکاسی از محیط زیست آمریکا

 

نمایشگاه‌ها و دیگر پروژه‌ها

 

آنی لیبوتیز که به عنوان یکی از بهترین عکاس‌های پرتره آمریکا شناخته می‌شود، کتاب زن‌ها را در سال ۱۹۹۹ چاپ کرد که یک مقاله از روشن‌فکر مشهور سوزان سونتاگ تکمیل شده بود. با توجه به عنوان این کتاب که نوع سوژه‌های آن را مشخص می‌کند، لیبوتیز مجموعه‌ای از تصاویر زنان مختلف را که در دادگاه‌های عالی، تئاترهای لاس‌وگاس، معدن‌های ذغال سنگ و مزارع مشغول به کار هستند را در این کتاب گنجانده است.

 

آنی لیبوتیز کتاب زن ها

 

مطالعه بیشتر: تاریخچه کشف و استفاده از رنگ نارنجی

 

در سال ۲۰۰۳، لیبوتیز کتاب موسیقی آمریکا را منتشر کرد که روی چهره‌های مهم بلوز، کانتری، فولک، هیپ‌هاپ و جاز تاکید داشت. سپس در سال ۲۰۰۶ موزه هنرهای بروکلین، نمایشگاهی از کارهای گذشته این عکاس با نام “آنی لیبوتیز: زندگی یک هنرمند ۱۹۹۰-۲۰۰۵” را منتشر کرد و یک کتاب نیز برای این نمایشگاه منتشر شد. پس از این نمایشگاه نیز، “تور نمایشگاه‌های پیلگریمیج” که مبدا آن واشنگتن بود در سال ۲۰۱۲ آغاز شد. این نمایشگاه روی آیتم‌هایی که به چهره‌های معروفی مانند آبراهام لینکلن و ماریان اندرسون مرتبط بودند تمرکز داشت. لیبوتیز که مانند همیشه پرکار بود و روی پروژه‌هایی مانند کمپین تبلیغاتی مارک اند اسپنسر و یک سالنامه برای پیرلی کار کرد. بعد از این پروژه‌ها لیبوتیز تصمیم گرفت به جای مدل‌های لخت، فقط روی زن‌ها پوشیده با گذشته و سنین مختلف کار کند.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر