موضوعات مهم

مرد سوزان فراتر از نوادا تصاویری از کتاب "غبار و نور: کلکسیون مرد سوزان"

مرد سوزان فراتر از نوادا

ترجمه اختصاصی نوریاتو: در سال ۲۰۱۶، مارِک موسیل برای اولین بار در جشنواره مرد سوزان شرکت کرد و توانست ماهیت وجودی که باعث شده است این جشنواره که در غرب نوادا برگزار می‌شود تا این اندازه جذاب باشد را در تصاویر خودش به نمایش بگذارد. حضور در این جشنواره برای موسیل جرقه‌ای بود که باعث شد او به دنبال جشنواره‌های مرد سوزان دیگر در سراسر دنیا برود.

 

مطالعه بیشتر: ۳۰ سال عکاسی خبری یانیس براکیس

 

به همین منظور موسیل برای ثبت و مستندسازی دو جشنواره سوزان دیگر شروع به سفر کرد. او برای عکاسی از Afrikaburn به آفریقای جنوبی و برای Midburn به اسرائیل سفر کرد و توانست دیدگاه و فلسفه این سه جشنواره‌ مجزا را با یک مجموعه عکس فوق‌العاده به یکدیگر متصل کند. Afrikaburn که از سال ۲۰۰۷ آغاز شده است در یک مزرعه نزدیکی پارک ملی تانکوا کارو برگزار می‌شود. در سال ۲۰۱۸، حدود ۱۱ هزار نفر در این جشنواره شرکت کردند. Midburn از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است و در صحرای نگب در جنوب اسرائیل برگزار می‌شود. این جشنواره تنها جشنواره مرد سوزان در خاورمیانه است.

 

هر کدام از جشنواره‌های مرد سوزان به ۱۰ اصل اساسی پایبند است که توسط هم‌بنیانگذار این جشنواره لری هروی در سال ۲۰۰۴ تصویب شدند. برای موسیل خیلی مهم است که به صحنه‌های گذشته نگاه کند و کارهای هنری تولید کند با بفهمد یک جامعه با پایبندی به این فلسفه‌های جامعه یعنی گنجاندن، اعتماد به نفس، خود ابرازی و دفع کردن چگونه عمل می‌کند. انرژی که از تصاویر او ساتع می‌شود، ارواح آزادی که راهنمای هر رویداد هستند را نشان می‌دهد و نشان می‌دهد که جامعه سوزان تا چه اندازه‌ای گسترش یافته است.

 

مطالعه بیشتر: هشت مارس – روز جهانی زن

 

با فرارفتن از صحرای نوادا، این جشنواره‌های خواهرخوانده راهی برای گسترش جامعه سوزان است. موسیل با رعایت تعادل بین آثار سورئال و مناظر زیبا با پرتره‌هایی از کسانی که این جنبش را می‌گردانند و مرد سوزان را به اینجا رسانده‌اند، از این جشنواره عکاسی می‌کند. پس از برگشت به خانه، حالا نوبت انتخاب بهترین عکس‌ها برای بیان هر جشنواره بود. نتیجه این کار کتاب “غبار و نور: کلکسیون مرد سوزان” است که در یک نسخه محدود چاپ شده است.

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها