موضوعات مهم

ماری کاسات – دختر کوچک روی صندلی راحتی آبی نقاشی هفته

ماری کاسات – دختر کوچک روی صندلی راحتی آبی

ترجمه اختصاصی نوریاتو: ماری استیونسون کاسات یک نقاش و طراح چاپ اهل آمریکا بود. او بیشتر بزرگسالی خودش را در فرانسه گذراند و در همانجا با ادگار دگاس آشنا شد. او بعدا به عنوان یکی از “les trois grandes dames” (سه بانوی بزرگ) در بین نقاش‌های امپرسیونیست نمایشگاه برگزار کرد. او به خاطر تهیه تصویر از زندگی اجتماعی و شخصی زنان، با تاکید خاصی روی روابط صمیمی بین مادر و فرزند معروف بود.

 

دختر کوچک روی صندلی راحتی آبی یکی از مهمترین آثار او می‌باشد. این نقاشی احتمالا در چهارمین نمایشگاه امپرسیونیست ۱۸۷۹ با عنوان “پرتره یک دختر کوچک” به نمایش گذاشته شده است. در آن زمان، ماری کاسات درگیری زیادی با موسسه رسمی هنر فرانسه داشت و آثار ارسالی او توسط تالار رسمی هنر رد شده بود. اما هنگامی که ادگار دگاس برای عضویت در انجمن امپرسیونیست‌ها از او دعوت کرد این موضوع برای او خیلی بی اهمیت شد.

 

ماری کاسات

 ماری کاسات – دختر کوچک روی صندلی راحتی آبی، ۱۸۷۸، رنگ روغن روی بوم

 

سگی که در دختر کوچک روی صندلی راحتی آبی در کنار دخترک قرار دارد از نژاد بروکسل گریفون است. دگاس که این سگ را از نقاش امپرسیونیست، لودویک ناپلئون لپیک خریده بود و به کاسات هدیه داده بود. او نیز تمام عمر از این سگ نگه‌داری کرد. به جز این سگ، دگاس یک اهدایی دیگر هم در این نقاشی داشته است. پاکسازی‌های اخیر و عکاسی‌های مادون قرمز در گالری ملی هنر، تائید کرده است که دگاس هم این نقاشی را کمی بازسازی کرده است.

 

دختر کوچک این نقاشی، دختر یکی از دوستان دگاس بوده است. در آن زمان دگاس و ماری کاسات اشتراکات زیادی با یکدیگر داشته‌اند. هر دو در طبقه متوسط رو به بالا متولد شده‌اند، پدر هر دو آن‌ها حسابدار بوده است و هر دو روابط عمیقی با آمریکا داشته‌اند. مادر و مادر بزرگ دگاس آمریکایی بودند و او هم در سال‌های ۱۸۷۲ و ۱۸۷۳ با خانواده خودش در نیواورلئان زندگی می‌کرد. کاسات هم متولد پنسیلوانیا بود و ۴ سال از زندگی خودش را برای تحصیل در آکادمی هنرهای زیبای پنسیلوانیا گذراند. شباهت‌ها را می‌توانید در آثار این دو نیز ببینید. برای مثال در ترکیب‌بندی‌ها می‌توان به رفتار غیر جدی مدل و همچنین علاقه آن‌ها به لحظات خصوصی اشاره کرد.

 

نقاشی هفته

ماری کاسات – دختر کوچک روی صندلی راحتی آبی، ۱۸۷۸، رنگ روغن روی بوم

 

این نقاشی با رنگ غالب فیروزه‌ای، در سال ۱۹۰۳ توسط امبرویس وولاردِ پاریس برای گالری خودش خریداری شد و بعدا هکتور بریمِ پاریس آن را به دست آورد. سپس در سال ۱۹۶۳ به آقا و خانم پاول ملون فروخته شد و آن‌ها نیز نقاشی را برای یک نمایشگاه به گالری ملی هنر قرض دادند. در نهایت این نقاشی در سال ۱۹۸۳ به این گالری هدیه داده شد.

 

برای گریزلدا پالوک، تئوریسین بصری، آنالیزور فرهنگی و محقق تحقیقات فمنیستی پسا استعماری در هنرهای بصری، این نقاشی یکی از رادیکالترین تصاویر آن زمان از کودکی است. ممکن است این نظر واقعیت داشته باشد. خود کاسات یکبار نوشته است:”من عاشق عکاسی از کودکان هستم. آن‌ها خیلی طبیعی و صادق هستند.”

 

دختر کوچک در صندلی آبی

 ماری کاسات – دختر کوچک روی صندلی راحتی آبی، ۱۸۷۸، رنگ روغن روی بوم

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر