موضوعات مهم

عکاسی که عکس‌ها را وادار به حرکت کرد زندگینامه ادوارد مایبریج

عکاسی که عکس‌ها را وادار به حرکت کرد

ترجمه اختصاصی نوریاتو: ادوارد مایبریج، با نام اصلی ادوارد جیمز ماگریج (۱۸۳۰-۱۹۰۴) یک عکاس انگلیسی بود که به خاطر مطالعات عکاسانه حرکت و نمایش تصویر متحرک شناخته می‌شود. تصاویر ادوارد مایبریج از حیوانات در حال حرکت، حرکت را به نحوه‌ای به تصویر کشید که تا قبل از آن انجام نشده بود. این تصاویر هم توسط دانشمندان و هم هنرمندان مورد استفاده قرار گرفت.

 

چکیده

 

حتی هالیوود هم نمی‌توانید داستانی بسازد که تا این اندازه احساسات بیننده را تحریک کند. ادوارد مایبریج به عنوان یک مخترع عجیب و غریب، در حال یک کشف واقعا انقلابی بود که متوجه شد همسر جوانش یک رابطه مخفی دارد. مایبریج رقیب عشقی خودش را با خونسردی کامل به قتل رساند و بعدا نیز با حکم “قتل قابل توجیه” تبرعه شد. او کار خودش را ادامه داد و یک پروسه جادویی برای ثبت حرکت روی فیلم نگاتیو کشف کرد. با این حرکت، او یک عرصه جدید را برای صنعت تصاویر متحرک گستراند.

 

عکاسی موشن

 

مطالعه بیشتر: ۳۰ سال عکاسی خبری یانیس براکیس

 

اوایل زندگی

 

ادوارد جیمز ماگریج ۹ آپریل ۱۸۳۰ در کینگستون آپن تِیمز انگلستان به دنیا آمد. در سن ۲۰ سالگی او به آمریکا مهاجرت کرد. او در ابتدا در نیویورک زندگی می‌کرد ولی در سال ۱۸۵۵ به سان‌فرانسیسکو نقل مکان کرد و در آن‌جا به یک کتاب فروش موفق تبدیل شد. همین زمان بود که او اسم فامیلی خودش را به مایبریج تغییر داد. او عقیده داشت که شکل اصلی فامیلی او به این شکل بوده است.

 

در سال ۱۸۶۰ هنگامی که ادوارد مایبیرج در حال سفر از ساحل شرقی به سمت انگلستان بود در یک تصادف دلیجان، سرش آسیب زیادی دید. در نتیجه این آسیب‌ها، او دچار دوبینی و گیجی شد و دوستان او هم متوجه تغییر در رفتار وی شدند. تحقیقات عصب‌شناس‌های مدرن روی نتایج پزشکی او نشان می‌دهد که آسیب‌های وارده به لایه جلوئی مغز او، ممکن است منجر به برخی رفتارهای عجیب و احساسی در زندگی ادوارد مایبریج شده باشد.

 

مطالعه بیشتر: از شانته لوپ تا شرق هند با هنری کارتیه برسون

 

عکاسی حرکتی

 

پس از بهبود کامل، مایبریج به سان‌فرانسیسکو برگشت و به صورت تمام وقت به عکاسی مشغول شد. با استفاده از اسم مستعار “هلیوس” او مناظر غرب را با اتاق تاریک قابل حمل خودش ثبت می‌کرد. او تعداد بی‌شماری عکس از مناظر پانوراما تهیه کرد که معروفترین آن‌ها دره یوسمیت است. او سپس در سال ۱۸۶۸ برای عکاسی از قبیله تلینگیت به آلاسکا سفر کرد.

 

مطالعه بیشتر: عکاسی فاین آرت و تفاوت‌ آن با عکاسی مستند

 

اکتشافات عکاسانه

 

با افزایش شهرت مایبریج در اواخر قرن ۱۸ میلادی، فرماندار سابق کالیفرنیا، لِلاند استنفورد با او قرارداد بست تا نتیجه یک شرطبندی را مشخص کند. حدس و گمان‌های زیادی راجع به اینکه آیا هر چهار پای اسب هنگام دویدن با هم حرکت می‌کنند یا خیر وجود داشت. استنفورد باور داشت که هر چهار پا به صورت همزمان به زمین برخورد می‌کنند ولی حرکت آن برای چشم انسان خیلی سخت بود و نمی‌توانستند آن را ثبت کنند. در سال ۱۸۷۲ ادوارد مایبریج به عکاسی از یک اسب در حال دویدن در یک سری عکس پرداخت. کشفیات اولیه او مبنی بر این بود که حق با استنفورد است ولی به خاطر نقص متدهای مایبریج امکان تائید این موضوع با قطعیت کامل وجود نداشت.

 

موشن گرافی

 

با افزایش منابع مالی از سوی استنفورد، مایبریج در نهایت توانست یک متد پیچیده‌تر برای عکاسی از اسب‌های در حال حرکت طراحی کند و در سال ۱۸۷۹ ثابت کرد که اسب‌ها هنگامی که خیلی سریع حرکت می‌کنند، هر چهار پای خودشان را از روی زمین بلند می‌کنند.

 

در سال ۱۸۳۳، از مایبریج دعوت شد تا تحقیقات خودش را در دانشگاه پنسیلوانیا ادامه دهند. به این ترتیب او تا سال بعد، هزاران عکس از انسان‌ها و حیوانات در حال حرکت تهیه کرد. در اواخر عمر خودش نیز او چندین کتاب از تصاویر حرکتی خودش تهیه کرد و با استفاده از یک دستگاه نمایش به نام زوپراکسیسکوپ که خودش اختراع کرده بود، این تصاویر را در اروپا و آمریکای شمالی به نمایش درآورد.

 

عکاسی حرکتی ادوارد مایبریج

 

زندگی شخصی

 

هنگامی که در دهه ۱۸۷۰ میلادی مایبریج از عکاسی فاصله گرفته بود او چندین سفر عکاسی در کالیفرنیا و اطراف کالیفرنیا برگزار کرد که در یکی از این سفرها همسر او فلورا با منتقد ادبی سرگرد هری لارکینس ارتباط برقرار کرد. مایبریج که نمی‌توانست این موضوع را بپذیرد لارکینس را تعقیب کرد و به ضرب گلوله او را به قتل رساند. در دادگاهی که برای این اتفاق در سال ۱۸۷۵ برگزار شد، چند شاهد شهادت دادند که شخصیت ادوارد مایبریج پس از تصادف کالسکه تغییر کرده است. هیئت منصفه دادگاه فرضیه جنون وی را نپذیرفتند ولی او را با حکم “قتل قابل توجیه” تبرعه کردند.

 

ادوارد مایبریج عکاسی موشن

 

مطالعه بیشتر: ماری کاسات – دختر کوچک روی صندلی راحتی آبی

 

مایبریج در ۸ می ۱۹۰۴ به دلیل سرطان در محل تولد خودش از دنیا رفت. تلاش‌های او در عرصه هنر و عکاسی روی کارهای مخترعین دیگری مانند توماس ادیسون و اتین جولز مری تاثیر گذاشت. تکنیک‌های دوربین ابداعی ادوارد مایبریج به مردم عادی این امکان را داد که چیزهایی را ببینند که به خاطر سرعت بالا برای آن‌ها قابل درک نبود. همچنین تصاویر سری او نیز تا امروز الهام‌بخش تمامی هنرمندان بوده است.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها