موضوعات مهم

مجسمه‌های یخی

مجسمه‌های یخی

ترجمه اختصاصی نوریاتو: “دسته گل” اثر نیکول دکستراس ترکیبی از ۱۵ لباس یخ زده است که مانند یک دسته گل در کنار هم چیده شده‌اند. این هنرمند قصد داشته است که این کلکسیون دلربای لباس‌های عصر ویکتوریا، بیشتر از اینکه عاشقانه و رمانتیک باشد، شبیه به گل‌های گوشت‌خوار به نظر برسد و یادآور گیاهان آدمخواری باشد که در داستان‌های علمی تخیلی مانند “دریا و خشکی” ج. و. بوئل به آن اشاره شده است باشد.

 

نیکول دکستراس در مورد این اثر اینطور توضیح می‌دهد: “ما امروزه در طبیعت از تقارن و الگوها به عنوان یک مهارت زنده ماندن استفاده می‌کنیم. به صورت خاص پرنده‌ها و گل‌ها برای جذب جفت به سراغ خودنمایی می‌روند. ما انسان‌ها نیز در پوچی‌ خودمان از این شگفتی استفاده می‌کنیم. البته این دسته گل با استفاده از یخ ساخته شده بود و در یک جنگل زمستانی، سر و صدای زیادی به پا کرد و پس از چند روز هم به صورت کامل از بین رفته بود.”

 

مطالعه بیشتر: بررسی جرایم ناشی از قحطی

 

این کلکسیون لباس‌های یخ زده طی مدت چند روز در اقامتگاه هنری نیکول دکستراس در مرکز بانف، ایالت آلبرتای کانادا ساخته شد. دکستراس شب‌ها که هوا در سردترین حالت خودش بود به لباس‌ها آب می‌پاشید تا بتواند یک ترکیب مناسب از این مجسمه‌های یخی بسازد و پارچه‌ها را به یک مجسمه بزرگ متصل کند. مانند اکثر مجسمه‌های یخی نیکول دکستراس، این اثر نیز هیچ ردی از خودش به جا نگذاشته است و فقط یک مجموعه عکس از آن برجای مانده است.

 

نیکول دکستراس یک هنرمند محیطی است که در رسانه‌های مختلفی کار می‌کند و آثار هنری متعددی در آلمان، مغولستان، تورنتو، مونترئال، ونکوور، داوسون سیتی، بلویو لس آنجلس و… برگزار کرده است. این هنرمند که جوایز زیادی در مسابقات متعدد از آن خود کرده است، فارغ‌التحصیل دانشگاه هنر امیلی کار کانادا است و از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ نیز در این دانشگاه به عنوان استاد مشغول به کار بوده است.

 

مطالعه بیشتر: عکاسی که عکس‌ها را وادار به حرکت کرد

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر