موضوعات مهم

روز ملی هنرهای نمایشی ستایش رنج‌های تئاتر و نکوداشت هنرمندان

روز ملی هنرهای نمایشی

نوریاتو: به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: این روز زمان خیلی خوبی برای ستایش رنج‌های هنر تئاتر و گرامیداشت زحمات هنرمندان آن است.

 

به گزارش مجله جامع نوریاتو و به نقل از ایرنا در پیامی به مناسب فرا رسیدن «روز ملی هنرهای نمایشی» بیان داشت: تئاتر، خَلق دشواری است که به خُلق و خوی جامعه‌ی خویش، چشم دارد و در زیبایی‌ها و زشتی‌هایی متولد می‌شود که بایدها و نبایدهای روزگارانند و به غنیمت این هنر کهن، «هست» و «نیست» می‌شوند.

 

وی اضافه کرده است: تئاتر، هماره جدال اهورا و اهریمن است و زادگاه آفرینش‌اش، فلسفه‌ خیرخواهی و سعادت‌طلبی هنر است. ‌مجال معصومی که ‌جهان‌ را نو به نو می‌اندیشد و ‌جان می‌بخشد. ‌‌‌تولد هر تئاتر، دوباره آفرینی مردمانی است که جویای فرهیختگی و ‌‌کنجکاو رستگاری خویش‌اند. ‌قرابت شگفت‌انگیزی که یادآور کلام «إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ بِالْحَقِّ بَشِیرًا وَ نَذِیرًا» و تکرار رسالت «یَتلوا عَلَیهِم آیاتِهِ ویُزَکّیهِم و یُعَلِّمُهُمُ الکِتـابَ و الحِکمَهَ» است.

«حق و حقیقت است اگر در این روزگار، گوهر جامعه را به محک ‌شریف تئاتر می‌آزمایند و فرخنده باد جامعه‌ای که در این آزمون، سرفراز بماناد». روز ملی هنرهای نمایشی ‌‌روز سزاواری است که به ستایش رنج‌های هنر تئاتر و نکوداشت دسترنج هنرمندانی برخیزیم که به راستی و درستی، روزی از روزهای نوروز به نام ارجمند تئاتر رقم خورده است و حکماً تقارن این دو تولد، گواه نوخواهی و نوآفرینی این هنر کهن خواهد بود. حسینی نوشته است: بدین شادمانی آرزومندم حال و احوال هنر و هنرمندان نمایش ‌به از پار و بهتر از پیرار باد که: آید بهار و پیرهن بیشه نو شود/ نوتر برآورد گل اگر، ریشه نو شود زیباست روی کاکل سبزت، کلاه تو/ زیباتر آن که در سرت اندیشه نو شود»

انیستیتو بین‌المللی تئاتر (International Theatre Institute) یا همان ITI از سال ۱۹۶۱ روز ۲۷ مارس را به عنوان روز جهانی تئاتر تعیین کرد. پیام سالانه این روز نیز هر سال توسط یکی از صاحب نظران و هنرمندان عرصه تئاتر نوشته می‌شود.

همچنین با موافقت مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی، در جلسه ۷۸۳ شورای عالی فرهنگی در سال ۱۳۹۵، هفتم فروردین به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی نام گرفت و این رویداد در تقویم ملی کشور ثبت شد و این روز با اجرای جشنی تحت عنوان «نوروزِ نمایش» گرامی داشته می شود، همچنین هر ساله پیام این روز را یکی از بزرگان تئاتر ایران می نویسد.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر